Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Odstavení. Co byste poradila?

Zodpovězené
10. led 2020

Dobrý den,

mám 2letého syna, který je od narození velký prsomil 🙂. Nyní řeším možnost odstavení, ale stále se mi do toho "nechce" a zvažuji pro a proti. Budí se několikrát za noc a vyžaduje prsa:( Obávám se razantního postupu prostě nedat a pomalé snižování se take nedaří (koji se ráno, dopoledne, večer a hlavně v noci).

Napadla mě homeopatika na zastavení laktace, ale když se bude pořád přisávat, nezastaví se, že ano? Je nějaká rada, prosím?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

otázka odstavení je velmi složitá a v ČR jsou bohužel na dlouhodobé kojení velmi rozporuplné názory. Osobně jsem velký zastánce dlouhodobého kojení a myslím, že je čistě na mamince a dítěti, jak si kojení nastaví a jak se vzájemně dohodnout. I z Vašeho dotazu nemám dojem, že jste pro odstavení prevně rozhodnutá, spíše Vám vadí časté a únavné kojení v noci.
Moje doporučení - zkuste se na kojení začít tzv. domlouvat. Prostě tak, že dítě se musí zeptat a Vy musíte kojení schválit. I kojení (zvláště dlouhodobé) má svá pravidla - například se nebudeme kojit v tomto věku např. na divadelním představení nebo v bance.
Dítě by již mělo zvládnout respektovat i Vaše přání a přijmout dohodu, odklad kojení. Můžete začít s pravidly např., že kojíme jen doma, kojíme jen ráno a včer, kojíme jen přes den. K tomuto se samozřejmě musíte postupně propracovat tím, že začnete obyčejnou dohodou - musíš se zeptat a já mohu odmítnout a nabídnout např. odlklad - za chvilku, až dojdeme domů, až dodělám tuhle práci.
V noci to bývá nejtěží, kojení je pro dítě způsob jak znovu usnout a odmítnutí bývá provázeno velkými protesty, ale pokud již dítě bude zvyklé na dohodu, postupně to přijme.
Řešení ohledně snížení laktace homeopatiky téměř 100% nezabere, laktaci byste musela snížit hormonálně, a to rozhodně nedoporučuji.
Přeji, ať se Vám podaří najít ten správný kompropis ke spokojenosti na obou stranách.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová