Odstavení dítěte. Jak na to?

Zodpovězené
24. kvě 2022

Dobrý den,

mám holčičku, 21 měsíců. Snažím se jí odstavit, ale nejsem úspěšná. U kojení ji uspávám a když jsem chtěla vynechat kojení odpoledne, párkrát časem usnula, ale včera a dnes vůbec. Nechce ležet, hraje si s panenkami, odchází z postele, když ji nutim si lehnout, pláče. Nevydrží jen tak ležet, ať dělám cokoli. Prsa jsem si přelepila. Zkoušela dát i láhev s mlékem, ale spíš si s ní hraje. Dudlík nechce. Včera nespala vůbec a dnes jsem ji nakonec nakojila. Nevím, jestli má cenu odstavení ještě oddalovat. Jsme na nervy obě.

Prosím poraďte, jak na to.

Děkuji

Dobrý den,

Vaše zkušenost jen potvrzuje, že kojení není zdaleka jen o jídle. Nabídkou lahvičky, či jiného pití kojení nenahradíte. Ono kojení zkrátka nahradit nejde, jeho funkce není jen nakrmit, ale sytí veškeré další potřeby dítěte, které dítě neumí vyřešit jinak. Např usínání. Pokud dítě neumí usnout - vypnout, uvolnit mozek atd. jinak než u prsu, je odstavení těžké.

V této rubrice je mnohokrát uvedeno, že u starších dětí doporučuji postupovat postupně, domlouvat se na kojení, dávat mu určitá pravidla, nabízet alternativy řešení situací místo kojení a především najít ten správný čas. Když je připravena maminka i dítě, odstavení zpravidla není bolestivé ani pro jednu stranu.

Otázkou také je, proč chcete odstavit - nechcete již uspávat u prsu, vadí vám noční kojení či něco jiného? Kojit můžete klidně dál, oficiální doporučení je kojit do 2 let či déle dle vůle matky i dítěte. Můžete ustálit kojení například jen na ráno a večer, nebo jen při uspávání a postupně, jak dítě samo zvládne usínat omezíte i tato kojení.

Bohužel, žádnou univerzální formulku, která by odstavení "zařídila" bez stresu a slziček neznám, je to velmi zásadní krok ve vztahu maminky a dítěte, a proto je tolik individuální.

Držím palce a věřím, že se Vám podaří najít správnou cestu

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová