Omezení laktace z důvodu nemoci matky. Jak obnovím laktaci?

Zodpovězené
15. bře 2023

Dobrý den,

mám syna, je mu 15 měsíců, a ještě pořád u něj převažuje kojení. Jsem teď od pátku dost nemocná, s teplotami kolem 38 a extrémně kolísavým tlakem, kdy někdy i na záchod musím po čtyřech.. Celý víkend jsem proležela, téměř nepiju a nejím, jestli jsem od pátku vypila litr a půl, tak se do toho nutím kvůli mléku. Každopádně stejně se stalo, že ikdyž prsa mám měkká a na pohled prázdná, syn pořád saje, žádnou jinou tekutinu nechce. Dostala jsem antibiotika, tak doufám, že se mi brzy udělá lépe.

Zajímalo by mě, zda je možné obnovit laktaci tak, jak byla? Nerada bych odstavila. Myslím, že psychicky na to nejsme ani jeden připraven. Případně, čím to podpořit?

Děkuji mockrát.

Dobrý den,

je skvělé, že takto dlouhodobě kojíte a plánujete pokračovat. Laktace je za tu dobu velmi rozběhnutá na základě nabídky a poptávky, dítě se kojit chce a saje. Nemoc laktaci trochu zbrzdila, nicméně kojte jako doposud a tvorba mléka se opět přizpůsobí.

Podpořit můžete častějším nabízením, častějším kojením a velmi pomáhá například několik společných nocí se synem, kdy budete více kojit v noci.

Ještě se přimlouvám za nabízení tekutin synovi - v tomto věku by již měl dostávat i jiné tekutiny než jen MM, především vodu v obyčejné sklence (nebo panákovce), nebo kalíšku s pítkem. Nyní můžete nabízet například při koupání, zkrátka, aby se naučil normálně pít ne jen sát.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová