Pětiletá se chce vedle novorozence kojit. Neovlivní to její přirozený vývoj?

Zodpovězené
14. črc 2023

Dobrý den,

mám 5letou dceru, kterou už 4 roky nekojím. Jsem aktuálně těhotná a za týden rodím. Moje pětiletá dcera mluví o prsu, že i ona by chtěla pít mlíčko jako malé miminko, když se narodí.

Co si o tom myslíte?

Jde mi hlavně o její sexualitu, jestli to nějak neovlivní její přirozený vývoj.

Děkuji

Dobrý den,

kojení nemá se sexualitou nic společného. Děti nevnímají prsa jako sexuální objekt, to přichází až po pubertě. Kojení je pro děti velmi intimní činnost, mazlení, souznění a splynutí s maminkou. Zároveň je to způsob příjímání potravy v prních měsících života. Pokud necháme dítě odstavit se samostatně, může se kojit klidně až do 5 let i déle. A opět - není v tom nic sexuálního, nepřirozeného. To jen naše společnost to takto vidí. Je pro nás často normální vidět odhalená prsa modelek a pornohvězd, ale žena kojící na veřejnosti je někdy odsuzována či vyzývána se zakrýt.

Na druhou stranu kojení je věcí obou aktérů, pokud Vy svou starší kojit nechcete, nekojte. Mluvte s ní o tom, že už je velká, že už se kojila a nyní je na řadě sourozenec. Může přijmout roli pečovatelky, velké ségry. Mluvte o její potřebě s pochopením, laskavě, je to přirozené chování.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová