Píchání v prsu po kojení a bílý flíček, stroupek na bradavce. Co to může být?

Zodpovězené
8. dub 2019

Dobrý den,

už asi týden mě trápí bolest po kojení. Dcera, 10 měsíců, je kojená jen v noci. Když se přisává k levému prsu trochu to zabolí, pak když pije tak je to už bez obtíží. Ale cca po 5 minutách od uložení do postýlky začne peklo. Celé prso začne svědit, v různých ne moc dlouhých intervalech mě začne v prsu píchat, jakoby mi někdo vrážel špendlík do kůže. Na bradavce mám menší bílý (mléčně bílý) flíček/stroupek. Nezdá se mi, že bych měla zatvrdlinu nebo zánět v prsu. To píchání většinou trvá kolem 2 hodin. Možná déle. Ale to většinou vyčerpáním usnu. Bolí to tak, že se občas rozbrečím, nevím jak si lehnout, aby to co nejmíň bolelo. Dotyk trička mi v tu dobu na bradavce vadí.

Prosím, co by to mohlo být? A co s tím, aby to přestalo? Nedovedu si představit mít takhle bolavá obě prsa. Tak jak se toho zbavit dřív než to “přeskočí” na druhé prso?

Děkuji moc za radu

Dobrý den,

dle popisu mě napadají dvě možnosti. Jednak kvasinková infekce - pálení, svědění, podráždění bradavky, píchání. Může pomoci zevně Canesten - krém, případně antimykotika (po poradě s lékařem). Také může jít o tzv. vasospasmus - syndrom bílé bradavky. To je větší potíž, protože není známa příčina. Může se upravit zvýšeným příjmem hořčíku a také úpravou přisátí. Je však zvláštní, že by se objevil po tak dlouhé době bezproblémového kojení. Proto se spíše přikláním ke kvasinkám. Každopádně pokud Canesten cca po 3 dnech výrazně neuleví, obraťte se na lékaře.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová