Plánovaná operace. Jak postupovat během plánované operace s kojeným dítětem?

Zodpovězené
22. říj 2019

Dobrý den,

potřebuji poradit. Mám jít v lednu na plánovanou operaci. Malá je ještě dost kojena - tou dobou bude mít rok a pár dní. Jenže, jakékoli příkrmy jsou více méně pár lžiček a dost, takže je prakticky kojena.
Chtěla bych kojit až do spontánního odstavení, ale nepřijdu během hospitalizace o mléko? Nebo co dělat, abych nepřišla? Malou s sebou mít nemůžu. Tak 2 až 3 dny si mě tam nechají, pokud nebudou komplikace. Já se fakt děsím, že přijdu o mléko.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste rozkojena a nejsou s kojením problémy, pak se bát nemusíte. Pokud to bude jen trochu možné, zkuste, zda by s Vámi mohla dcera být alespoň přes den. Kojit můžete ihned po narkoze, není třeba se bát, že by mléko bylo pro dceru nevhodné. Pokud to nepůjde, pak můžete během pobytu odsávat, cca po 3-4 hodinách. Po návratu se vraťte ke kojení dle poptávky. Během 3 dnů se laktace jen tak neztratí. Můžete mít však bolestivá nalitá prsa, proto odsávání bude patrně potřeba i jako prevence zánětu.
Dceři podávejte běžné jídlo a nápoje jako kterýkoli jiný den a nechte na ní, kolik sní a vypije. Hlady neumře. Hlídejte alespoň tekutiny.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová