Plně kojená dcera málo přibírá. Jsou takto nízké přírůstky v pořádku? Budit ji v noci na kojení?

Zodpovězené
31. kvě 2022

Dobrý den,

mám téměř 4měsíční holčičku, která je od narození drobná (2 740 g). Plně kojím a mléka mám dostatek, ale přesto dcera málo přibírá. Mezi 2. a 3. měsícem přibrala 470 g a teď po 3 týdnech jen 240 g. Jinak je ale spokojená, roste do délky a vypadá, že ji nic netrápí. Já jsem z toho ale trochu nervózní.

Jsou takto nízké přírůstky v pořádku?

Dcera je velký spáč, takže se v noci na kojení nebudí. Spí od 20 hodin do 6 hodin ráno.

Myslíte, že bych ji měla v noci budit na kojení?

Děkuji

Dobrý den,

přírůstky jsou tabulkově opravdu nižší, jednoduše řečeno, většina pediatrů vidí přírůstky nad 100g týdně jako ok, menší už vidí jako problém. Záleží však na celkovém stavu - růst do délky, spokojenost miminka, dostatečně počůrané plenky (min. 6 plen denně, celkový psychomotorický vývoj.

Přiznám se, že celonoční spánek u miminek příliš nepreferuji, jsem spíše za alespoň jedno noční kojení, především proto, že kojení v noci laktaci velmi podporuje a pomáhá ji dlouhodobě udržet. Záleží, jak mimi spí. Pokud spí s vámi v posteli a přesto spí celou noc a nejeví o kojení zájem, je to ok. Pokud spí samo v postálce, je možné, že nezachytíte včas poptávku po kojení - stačí jen lehké zamroukání, mimi poté opět rychle usne tvrdým spánkem a šance se nakojit je pryč.

Proto bych doporučila zkusit alespoň 1x za noc nakojit, ani nemusíte budit, zkuste vychytat chvilku, kdy se mimi vrtí, spí lehčím spánkem a jen si jej přiložíte.

Dále nevím, jak kojení vypadá - kojíte z obou prsou při každém kojení? Pokud ne, zkuste, můžete prsa i vícekrát vystřídat. I to laktaci trochu podpoří a mimi vypije více.

Uvidíte, jak se bude váhový přírůstek vyvíjet v době, kdy se mimi více rozhýbe - začne se aktivně otáček, klekat, vysoký vzpor atd.

Držím palce a gratuluji k úspěšnému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová