Popraskané bradavky. Jak je mohu rychle vyléčit a kojit dále?

Zodpovězené
14. led 2019

Dobrý den,

mám měsíční dceru a kojení bylo v pořádku, ale poslední 4 dny mám bradavky obě popraskané tak, že je od bolesti necítím. Snažím se odstříkávat a krmit přes flašku, někdo rádi, že to nemám dělat, ale jak jinak zahojit bradavky rychle, abych u každého kojení nebrečela? Zvažuji přejít na UM.

Děkuji Vám.

Dobrý den,

takto je to obtížné určit, ale odhaduji kvasinkovou nebo bakteriální infekci. Zkuste dle příznaků níže své problémy zařadit:

Kvasinková - bradavky pálí, bolí, jsou podrážděné nejen při, ale i mezi kojením, Svědí. Mohou být zarudlé a případně se lehce olupovat. Pomůže Canesten mast - mazat často v malé vrstvě. Bradavky větrat, neudržovat ve vlhkém teple, které pomáhá množení kvasinek. Léčba cca týden. Pozor, často je kvasinková infekce spojena s tzv. moučnivkou u miminka (bílý povlak jazýčku a pusinky zevnitř - je třeba léčit současně dle doporučení pediatra.)

Bakteriální infekce - bradavky jsou popraskané, mohou hnisat až krvácet. Pomůže pouze bakteriální léčba - např. Framykoin, který je na předpis.

U obou problémů po zaléčení se bolest rychle zlepšuje, dokrm lahvičkou a odstavení zcela jistě není na místě. Zkuste co nejrychleji zaléčit a poté pokračovat v kojení. Je pro miminko i pro Vás velmi důležité. Podobné potíže se objevují často, ale většinou samy neodejdou a 4 dny je dlouhá doba, která musela být pro Vás velmi náročná. Určitě příště dříve kontaktujte lékaře nebo se obraťte na LP ve Vašem okolí, zpravidla stačí telefonická konzultace.

Doufám, že se podaří vyřešit rychle a přeji příjemné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová