Potřebuje 11měsíční dítě ještě mateřské mléko?

Zodpovězené
7. únor 2021

Dobrý den,

ráda bych se poradila ohledně odsávání mléka. Máme 11měsíčního synka. Měli jsme situaci, že synek šel císařským řezem, kontakt kůže na kůži neproběhl. Ani doma, protože se manžel bál, že mu bude zima. Dokrmovaný byl lahví už v porodnici.

Zpočátku byl částečně kojený, avšak usínal na prsu a slabě táhl. Vždy byl dokrmený manželem z láhve a umělým mlékem. Pomoc laktační poradkyně jsme nevyhledali. Manžel a ani nejbližší rodina nevěřili, že by to pomohlo. Myslí si, že nejsem na to stavěná, abych mohla kojit. Mám útlou postavu, malá prsa. V nemocnici řekli, že mám špatný tvar bradavek.

Zkoušela jsem pískavice a Benedikt 3 * 3 tablety. Moc to tvorbu nezvýšilo. Zkoušela jsem i čaj z DM mateřské mlíčko. Také jsme zkoušeli přes cévku dokrmovat, a pak synek začal odmítat prso, odtahovat se a už to nešlo ani za pomoci cévky.

Dalo se už jen v noci a ve 4 měsících došlo k úplnému odstavení. Bylo to velmi stresující, velmi jsem se snažila a manžel to bere spíše z pohledu, že mateřské mlíčko nepotřebuje a stačí mu umělé, vždyť ani jeho ani moje máma nekojily.

Přidruží se k tomu psychické stavy naprosté beznaděje, nedostatečné pomoci od okolí, pocity selhání co stále trvají. Od tehdy se synkovi snažím odsávat, i když mléka jsem měla vždy málo, podařilo se mi odsát za 24 hodin pouze okolo 150 ml. Teď, když měl malý 8 měsíců, jsme skončili v nemocnici na den, tam nebyla možnost odsávat. A tvorba se ještě snížila.

Pak jsem dostala na Vánoce plané neštovice, dva týdny po mně syn. Skončilo to tak, že nyní sotva 20 - 30 mililitrů odsajeme.

Je ještě možnost tvorbu zvýšit?

Syna nosím i v šátcích a i v nosiči. Snažím se masírovat Weleda olejem, avšak tvorba se zastavila na 20 - 30 ml za 24 hodin.

Je pravda, že děťátko už mateřské mlíčko nepotřebuje od 4 měsíců?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

velmi děkuji za Váš dotaz a popis Vaší historie kojení. Je velmi, velmi typická.
Předně Vám chci s naprostou jistotou sdělit, že na kojení opravdu JSTE STAVĚNÁ, VAŠE PRSA BYLA STVOŘENA PRO KOJENÍ A PRO NIC JINÉHO. Na velikosti prsou, ani postavy VŮBEC NEZÁLEŽÍ. Vaše bradavky jsou NAPROSTO SPRÁVNÉ A BYLY STRVOŘENY PROTO, ABY SE Z NICH KOJILO. To, jak kojení nakonec dopadlo, je souhra všech možných mýtů, chybného způsobu dokrmu již od porodnice a posléze i doma, nedostatku odborné pomoci laktační poradkyně i nedostatku vhodné podpory doma. Neobviňuji Vašeho manžela či rodinu, toto se děje velmi často, jsme vychováváni v přestavě, že láhev je běžnou součástí výbavičky (už malé holčičky dostávají panenky - miminka s lahvičkou). Naše maminky často nekojily, nebo jen velmi krátce a muži jen velmi omezeně chápou rozměr, který kojení pro ženu má. Věřím, že se snažili Vám pomoci, ulehčit, zjednodušit péči takovým způsobem, jaký považovali za nejlepší.
Nyní k Vašim dotazům - je pravda, že kojené děti mají statisticky více výhod před dětmi krmenými UM - jsou celkově zdravější, méně často hospitalizované, méně často trpí obezitou a mnoho dalších. Pro tyto ukazatele je nejzásadnější kojit alespoň první 3 měsíce života. Nebudu Vám ale lhát, platí že čím déle kojíte, tím více výhod pro Vás i Vaše dítě. Dlouhodobé kojení všechny zmíněné ukazatele ještě umocňuje a je zdravé i pro maminku - nižší riziko rakoviny, osteoporózy, atd. Jste skvělá, že jste dokázala tak dlouho odsávat a dávat svému synovi mateřské mléko. Je to obdivuhodné a já Vám skládám obrovskou poklonu.
Nakonec ohledně aktuálního stavu a dalšího odsávání - je těžké odhadnout, zda lze ještě zvýšit množství mléka. Obecně platí, že čím více a častěji odsáváte, tím více mléka se vytvoří - ALE kojení samo o sobě nedělá z ženy skvělou mámu. Je to jedna z mnoha věcí, která matku a dítě spojuje, která je jen jejich, je to jejich intimní souznění. To však lze docílit i jinak - např. právě nošení je velmi kontaktní činnost. Skvělá máma jste i když již nekojíte, skvělá máma budete, i když už nebudete odsávat. Můžete v tom pokračovat a dávat chlapečkovi to, co odsajete, ale není třeba to hrotit a ždímat ze sebe každou kapku, třeba i na úkor Vaší pohody. Váš syn potřebuje pohodovou, usměvavou , spokojenou mamču, která s ním bude blbnout, mazlit se, skotačit, číst mu a povídat říkanky.

Moc Vám fandím a posílám spoustu spokojenosti.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová