Přechod z odstříkávání na kojení. Mám po plném nakojení odstříkat zbytek mléka odsávačkou?

Zodpovězené
7. únor 2023

Dobrý den,

mám nedonošeňátko a už měsíc odstříkávám mléko a nosím malé do nemocnice. Blíží se však doba, kdy budu s malou na pokoji a budeme trénovat kojení a pak nás propustí domů. Přikládání se zatím daří, takže očekávám, že budu plně kojit bez dokrmování.

Zajímá mě, jestli i po plném nakojení mám odstříkat zbytek mléka odsávačkou?

Chtěla bych dosáhnout toho, že bude produkce prostě tak akorát pro dítě, ne abych musela ještě po každém kojení nějakou dobu odsávat (jsem si vědoma, že to nebude ze dne na den).

Děkuji

Dobrý den,

je skvělé, jak jste to zvládla a že začínáte postupně kojit. Pokud opravdu budete moci kojit plně, tedy tak často a tak dlouho, jak mimi bude chtít, velmi doporučuji non stop kontakt a kojení kůže na kůži. Miminko může chtít sát třeba po hodině, po dvou. Určitě tam nehledejte pravidelné intervaly. Při jednom kojení často střídejte prsa, i několikrát za jedno kojení. Pokud budete vidět, že miminko saje, polyká, je po kojení spokojené, není nutné prsa dále odsávat. Tím se postupně laktace upraví tak, jak píšete, dle potřeb miminka.

Pokud by naopak prsa byla i po kojení nebo mezi kojením tvrdá, nalitá, odsajte do úlevy, ne více. Jen aby se tkáň uvolnila, měla jste pocit odlehnutí.

Moc a moc držím palce a jen tak dál.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová