Přestala jsem kojit a odsávat si mléko. Zastaví se mi tvorba sama od sebe?

Zodpovězené
2. kvě 2023

Dobrý den,

po narození dcery jsem zkoušela kojit. Ttrošku se mi spustilo mlíčko, ale dcerka byla vždy nervózní na prsu, tak jsme zůstaly jen u umělého mléka.

Co se stane s mlékem v prsou, když si ho už neodsávám?

Přestane se samovolně tvořit?

Může mi neodsávání uškodit?

Děkuji

Dobrý den,

ano, pokud nekojíte, tvorba mléka se utlumí a poté zastaví. Odsávat se doporučuje jen, pokud cítíte nalévání prsou, prsa tvrdnou, cítíte v nich zatrvdliny. Pak odsajte, nebo odstříkejte ručně, ale jen do úlevy. Odsáté mléko samozřejmě můžete dát miminku.

Hezké dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová