Preventivní ošetření bradavek. Nebo to nemá vliv?

Zodpovězené
7. zář 2020

Dobrý den,

jsem v 33. týdnu těhotenství.Chtěla jsem se zeptat, jestli by se měly (mohly) preventivně mazat bradavky už před porodem, aby potom tolik nepraskaly a kojení bylo snadnější.

Nebo to nemá vliv?

Je nějaká obecná příprava prsů na kojení?

Jsem prvorodička, a tak mám plno otázek.

Děkuji

Dobrý den,

ano, můžete mazat bradavky i prsa i před porodem a připravit tak jemnou kůži dvorců a prsou na nápor, který je čeká. Kůže bude pružnější, vyživená, odolnější. Vhodný je např kokosový olej (zcela přírodní). Dále si můžete pořídit např. Purelan či jinou mast doporučenou k léčbě poraněných bradavek, na trhu jich je spousta. Pokud však kojení probíhá zcela přirozeně, k prsnímu přisátí dojde co nejdříve po produ, či zkusíte ideálně tzv. samopřisátí, kdy si miminko po porodu necháte na svém těle tak dlouho, dokud se samo nepřisaje (většinou se tak stane cca do 60 minut po porodu), pak k poranění bradavek vůbec nemusí dojít. i tak je dobré je mazat, protože častým kojením je kůže citlivá, podrážděná. Hojivé je i samotné mateřské mléko, takže vždy po kojení můžete bradavky a dvorce potřít kapkami mléka nechat zaschnout.
Před porodem není třeba prsa nějak výrazně připravovat. Snad pouze v případě velmi plochých či vpáčených bradavek je možné zkusit používat tzv. formovače, jejich účinnost je však diskutabilní.
Po porodu dbejte na přirozené kojení tak, jak často a jak dlouho miminko chce, přisátí či samopřisátí co nejdříve po porodu a v případě, že se prsa bolestivě nalévají (cca 3. - 4. den po porodu), platí tento postup - nahřát, rozmasírovat, nakojit nebo odstříkat a poté zchladit. Laktace se postupně přizpůsobí potřebám miminka.
A nakonec malé doporučení - zkuste se ještě před porodem porozhlédnout či poptat po dobré LP v okolí, abyste se měla v případě potíží kam obrátit.
Jsem ráda, že se na kojení chcete připravit a přeji, ať se vše daří.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová