Přicházím o mléko?

Zodpovězené
18. bře 2022

Dobrý den,

mám 2měsíčního syna, od narození plně kojen bez problémů. Poslední dobou se od prsou trhal a byl neklidný, ale pokaždé jsme nakonec nakojili. Včera už prostě neměl co pít. Levé prso jsem měla od začátku slabší a bylo běžné, že v něm po kojení nic nebylo, ale včera už ani v pravém prsu. Po kojení jsem odsála a z levého ani kapka a z pravého ani ne 20 ml po 5 minutách odsávání, pak už jsem nic neodsála ani z pravého. Přes noc nebyl problém, až zase ráno. Vypil obě prsa a měl hlad. Zvážila jsem ho před a po kojení a přibral 50 g. Dnes, když dlouho spal, jsem si odsála cca po 2 hodinách od kojení, dohromady 60 ml, obě prsa jsem odsávala, dokud mléko teklo.

Syn je velký jedlík od narození, kojím ho i co půl hodiny, kojím v noci, spím s ním v posteli, dudlík používá, ale spíše jen k uspání nebo uklidnění, pak ho vyplivne. Piju čaje na podporu kojení, Caro. Jím, spím dobře, nejsem ve stresu.

Stejný problém jsem měla u prvního syna, i přesně ve stejném věku, ale tam jsem ve stresu byla, málo jsem jedla a skoro nespala, takže jsem to přisuzovala tomu. Nakonec jsem dala UM.

Co můžu ještě udělat více? A kolik by mělo 2měsíční miminko vypít?

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

nejprve musím podotknout, že odsávání není kojení. Odsávání je pouze mechanická činnost, kojení jsou hormony, doteky, chemie, feromony, láska. Také velmi nedoporučuji vážit před a po kojení, trochu to pak vede k tomu, že vidíme kojení jen jako nasycení a jídlo. Kojení má ale velký přesah a uspokojuje nejen hlad.

Nevím, jak konkrétně kojíte - jak často, jak dlouho, kojíte při jednom kojení z obou prsou nebo jen z jednoho? Jak často kojíte v noci? Provozujete společné spaní? Dudlíkujete?

Moje doporučení - kojit tak často a tak dlouho, jak mimi chce a při jedom kojení často střídat prsa - vždy, když mimi začne být nespokojené, vystřídat. Střídat polohy a vyzkoušet savčí polohu. Spát společně s miminkem a vůbec velmi zintenzivnit přímý kontakt - kojit kůže na kůži, nosit v šátku/nosítku atd.
Pokud mimi váhově prospívá, pro UM není důvod. Pokud by váha klesala či stagnovala, pak lze dát dočasně UM ideálně cévkou přímo při kojení - viz www.infookojeni.net. Laktace se tak opět může stimulovat a krizi tak překonáte a přitom si mimi nezvykne na láhev.

K Vašemu poslednímu dotazu - nelze říci, kolik má mimi vypít na jedno kojení. Jsou mimča, která se kojí třeba 15x denně a jsou mimča, která se kojí 7x denně. Obojí je v pořádku a vyhovuje, miminka prospívají. Každé ale vypije na jednu dávku jiné množství. Abyste si byla jista, zda mimi prospívá, sledujte počůrané plenky, min. 6 za 24 hodin značí, že mimi je ok. Samozřjemě váhový přírůstek - važte občas, např. 1x za 3 nebo 4 dny, váha musí stoupat. Většina pediatrů bere jako minimum 100 g/týden.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová