Příkrmy. Jak a kdy začít, aby to nenarušilo kojení?

Zodpovězené
25. kvě 2023

Dobrý den,

chtěla bych poradit, kdy začít s příkrmy. Dceři jsou čtyři měsíce. Až na jednu menší laktační krizi ve dvou měsících se nám daří plně kojit. Byť jen z jednoho prsu, neboť druhý zcela odmítá (nevzdávám to a snažím se jí přesvědčit, ať to zkusí).

S první dcerou se nám kojit přes všechny snahy nedařilo a tak jsme začaly s příkrmy od ukončeného 4. měsíce a "Sunar" brzy odbouraly. Nyní jsme si vystačili pouze s MM a já bych ráda v kojení ještě nějakou dobu pokračovala.

Jak a kdy tedy začít s příkrmy, aby nám to nenarušilo kojení?

Děkuji moc a přeji hezký den. 🙂

Dobrý den,

pokud miminko bez problémů prospívá, stačí začít s příkrmy až od ukončeného 6. měsíce. Nejlepší je řídit se selským rozumem a zralostí dítěte - kolem půl roku začnou děti jednoduše vnímat jídlo jinak - maminky často popisují stav, jako že začaly mít pocit, že by miminko chtělo chutnat. Sleduji Vás u jídla, natahují se po něm atd. Dále je dobré, když zvládají pohyb ruka - ústa, udrží sklenku, hrneček oběma rukama, zvládnou se delší dobu klidně soustředit na jednu činnost.

Začněte zvolna, ale důsledně, tedy od doby, kdy začnete, podávejte v danou dobu jídlo vždy, stačí jen pár lžiček. Je velmi vhodné, abyste jedli spolu, tedy i Vy. Nadále kojte dle poptákvy, tedy klidně i pár minut před obědem nebo chvíli po jídle.

Zkuste se podívat na www.infookojeni.net, kde je postup příkrmování detailněji popsán.

Gratuluji ke krásnému kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová