Problém s kojením prvního dítěte. Je možné, že u druhého to bude jinak?

Zodpovězené
20. únor 2023

Dobrý den,

před 8 lety se mi narodil syn, už v porodnici jsem měla problémy s kojením a dostala jsem pro syna UM. Doma jsem se pokoušela kojit a odsávat elektrickou odsávačkou, měla jsem doma i renomovanou laktační poradkyni, ale bohužel se pořádná laktace nespustila, vždy to bylo úplné minimum a musela jsem dokrmovat UM. Po pár týdnech jsem to tedy vzdala a syn už zůstal jen na umělém mléku.

Nyní čekám druhé dítě a moc bych chtěla kojit, ale nevím, zda má smysl se znovu trápit a zkoušet to, když se mi kdysi rozkojit nepovedlo. Tenkrát jsme se synem byli oba ve stresu z toho kolotoče vážení, kojení, vážení a dokrmování umělým mlékem, bylo to náročné a nerada na to vzpomínám. Tak si říkám, zda by nebylo po této zkušenosti lepší rovnou nasadit UM, a já i dítě bychom byli v klidu.

Myslíte, že jako je každé těhotenství jiné, může to být jinak i s kojením?

Děkuji

Dobrý den,

máte naprostou pravdu, každé těhotenství je jiné, každé miminko je jiné a každá laktace probíhá také jinak. Je skvělé, že chcete kojit a velmi Vám doporučuji se na kojení připravit, ideálně zkuste oslovit nějakou dobrou LP dle referencí z okolí a využijete její předporodní přípravu na kojení. Nevím, jaké byly rady Vaší původní LP, každopádně dnes již rady typu vážení, kojení, vážení, dokrm rozhodně neplatí. Můžete zhodnotit minulý průběh, největší zádrhely a připravit se na ně. Vědět, co ano, a co naopak ne (např. dudlík, dokrm lahvičkou atd).

Za sebe Vám mohu poradit, soustředit se především na první hodiny a dny po porodu a to tak, abyste byla s miminkem v co nejintenzivnějším kontaktu. Zkuste po porodu tzv. samopřisátí, nechejte si miminko na sobě co nejdéle to jde (omýt, změřit, zvážit jej sestřička může klidně hodinu po porodu). Poté zkuste rooming in co nejdříve, tedy žádné "přineseme Vám ho ráno, ať se vyspíte", a poté co nejvíc kojit, chovat, často střídat prsa při jednom kojení. Jakmile budete doma, udělejte si pelíšek a tam s miminkem buďte, co to půjde. Pokud je to možné, nechejte syna např. u babičky, nebo co nejvíce s tatínkem a sžívejte se s miminkem. Ty první dny jsou prostě jeho - miminka. Musíte se navzájem oťukat, ochutnat, očuchat a otlapkat. Spěte spolu a i v noci co nejčastěji kojte. Vážení před a po není nutné, važte si miminko jednou za pár dní, abyste viděla, že váha stoupá, to stačí.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová