Proč 5týdenní miminko pláče během kojení?

Zodpovězené
30. bře 2023

Dobrý den,

doma máme 5týdenní plně kojené miminko. Papalo tak, že na každém prsu bylo cca 10 minut, cca každé tři hodiny. Cca před týdnem začalo stávkovat. Během papání začne plakat, musím vyměnit prs a pije dál.

Asi před dvěma dny začalo tak, že je papání občas takové, že pije 3 minuty, poté usne, neprobere ho lechtání. Zachvíli se vzbudí, opět papá tak 3 minuty a usne a spí i 2 – 3 hodiny.

Je to ok?

Nemůže být hladové?

Ztrácím mléko?

Děkuji

Dobrý den,

velmi gratuluji ke krásnému, zdravému, plně kojenému miminku. Zatím krásně kojíte a i nadále doporučuji kojit tzv. na požádání, tedy tak často a tak dlouho, jak mimiko chce. Vždy, když začne stávkovat, usínat, nebo se zlobit, vystřídejte prsa, klidně i několikrát za jedno kojení. Buďte s miminkem v co nejčastějším kontaktu, dlouhé pauzy v kojení a kontaktu mohou vést k pomalému zpomalení laktace. Kdyby k tomu došlo (což zatím tak není, vše se však dá dát opět do pořádku jednouše tím, že budete kojit častěji.
Miminka nejlépe ví, jak se chtějí kojit a většina zásahů o nějakou regulaci z naší strany vede spíše k potížím. Doporučuji tedy nehledat v kojení nějakou pravidelnost, neměřit na minuty ani hodiny, nevážit před a po. Sledovat dlouhodobý váhový přírůstek (v poradně MUDr.) a také počůrané plenky. Min 6 plných počůraných plen za 24 hodin značí, že miminko má dostatek tekutin.

Jen tak dál a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová