Proč je 6denní kojená dcerka neklidná a mívá škytavku?

Zodpovězené
19. zář 2023

Dobrý den,

mám 6denní dcerku, kterou kojím. Poslední 2 dny máme však problém. Dcerka se mi vzbudí každé 3 hodiny a kojím ji do té doby, než usne. Většinou po 25 minutách zaspinká, ale jakmile ji uložím do postýlky, vzbudí se a je velmi neklidná. Začne škytat a neumí zaspinkat.

Čím to může být?

Může být hodně napapaná a je jí těžko od žaludku?

Odříhnout se jí podaří velmi málo, obča i vyblinká mlíčko.

Jak bych to mohla řešit a mít pod kontrolou, kolik vypije?

Děkuji

Dobrý den,

máte zdravého krásného novorozence. Novorozenci nejsou stavěni na to, být sami. Je zcela normální, že se mimi vzbudí a neumí samo usnout. Potřebují pocit bezpečí a jistoty a ten v postýlce není. Ten je u mámy nebo táty v náručí. Můžete mimnku pomoci tím, že jej umístíte do hnízdečka, tak aby bylo v klubíčku, může také ležet na boku částečně opřené o mantinel postýlky (zvláště, pokud neodříhne).

Kolik vypije při kojení, bohužel nezjistíte a ani Vám to nedoporučuji (myšleno vážení před a po kojení), je to velmi zavádějící. Miminko se totiž nemusí chtít kojit jen z důvodu hladu. Kojení je pro miminko základní činnost. Uspokojení při něm veškeré své potřeby, vše, co jej trápí, se kojením zpravidla vyřešení. Může to být zima, teplo, bolest, hlad, žízeň, strach, nuda... Je zcela normální, že se mimi začne budit čatěji, může se zcela změnit dosavadní rytmus kojení a můžete kojit jednou po hodině, jindy po třech. Vše je zcela normální.

Doporučuji tedy pokračovat v kojení tzv. "na požádání", tedy tak často a tak dlouho, jak mimi potřebuje. Při kojení doporučuji střídat obě prsa při jednom kojení (klidně i vícekrát). Sledujte počůrané plenky, min. 6-8 počůraných plen za 24 hodin značí, že má miminko dostatek tekutin. Dále budete sledovat váhový přírůstek - při pravidelných návštěvách pediatra a tak sledovat prospívání miminka.

Moc gratuluji a držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová