Proč mi kolísá tvorba mléka?

Zodpovězené
23. kvě 2022

Dobrý den,

mám 4,5měsíční dcerku, která je plně kojená. Od 6.–7. týdne stávkuje s mlíčkem. Začalo to tím, že se ustálila laktace a malinká nechtěla mlíčko, protože teklo pomalu.

Kojila jsem ve spánku pořád a pochopila, že téct jí bude, ale jen když bude sát. To se docela upravilo. Ale od toho Od 6.–7. týdne po porodu mám já takový problém, že mi velmi kolísá laktace. Týden mám mlíčka dost, pár dní dokonce až nad míru (klidně bych nakojila i dvě děti), ale pak se mlíčko jako kdyby znovu „ztratí“ a dva dny ho nemám dost. Třetí den se znovu „startuje“, a pak to stoupá pár dní a poté znovu klesá. Už jsem z toho na nervy. Potom, když je ale mlíčka málo ty dva dny, tak malinká se odmítá přisát, aniž by spinkala.

Co mám dělat?

Je to vůbec možné, že mi to mlíčko tak blbne?

Děkuji

Dobrý den,

může to být způsobeno kolísáním hormonální hladiny. To je velmi obtížně ovlivnitelné a pokud do toho nechcete zasahovat medikací, což bych ani nedoporučovala, nezbývá, než to brát sportovně, kojit tak často a tak dlouho, jak mimi chce, hodně střídat prsa během kojení a v době, kdy mlíčko stávkuje bych doporučila hodně kojit v noci, spát s miminkem, nedělat dlouhé pauzy v kojení.

Obecně doporučuji kojit v savčí poloze - viz www.prirozenekojeni.cz, která podporuje samostatné kojení dítěte a jeho aktivitu.

V době krize bych také doporučila nošení v šátku či nosítku.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová