Proč považuje starší generace dlouhodobé kojení jako špatné, nevhodné a divné?

Zodpovězené
28. bře 2019

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, jak byla minulá generace vedená ke kojení, respektive k dlouhodobému kojení? Mám na mysli ženy, kterým je teď kolem 40-50-60 let. Mám dceru 1,5 roku. A spousta starších žen se cca kolem 4. měsíce podivovala, že ještě kojím. V 6 měsících, že teprve začíná ochutnávat zeleninu a že nemá kaše na noc...

Teď v roce a půl už nevidám jen překvapení, ale dost zděšení. 🙂 Dceru kojím večer na usnutí, přes noc jsme to téměř odbouraly a sem tam si řekne přes den, někdy ani jednou, někdy pětkrát.

Mamka kojila sestru 4 měsíce, mě 7 a už prý byla extrém. Tak by mě zajímalo, proč se k tomu staví tak negativně? Jenom dodám, že jsem dceru už taky chtěla odstavit, ale nějak jsme se k tomu ještě nedostaly. 🙂

Dobrý den.
Děkuji za tento dotaz.

Přístup společnosti ke kojení je dán samozřejmě jednak kulturními zvyklostmi, doporučeními pediatrů, možnostmi žen dlouhodobě kojit a určitou tradicí. Ve srovnání s mnohými ostatními zeměmi mají ženy v ČR nespornou výhodu pro dlouhodobé kojení, kterou je velmi dlouhá mateřská a rodičovská dovolená. Dlouhodobému kojení zdánlivě nic nebrání. Přesto je % výlučně kojených dětí do 6 měsíce jen 64% a % kojených dětí výrazně klesá po 1. roce věku. Naopak například v Mongolsku je kojení "velmi trendy" a děti kojené do 4 let či do samoodstavení tam nejsou výjimky.

Naše maminky měly nevýhodu v tom, že kojení nebylo nijak zásadně propagováno lékaři, podmínky pro kojení v porodnici byly velmi omezené (děti byly od maminek separovány a nošeny na kojení každé 3 hodiny), kolem 3. měsíce věku byl mamince doporučen Feminar a dále přechod na Sunar. informace o výhodách kojení téměř neexistovaly a i studie dokazující výhody kojení se do ČR dostávaly velmi omezeně. Není se tedy co divit, že přístup starší generace ke kojení není vždy otevřený a pozitivní. My jsme to dělaly takto, tak to bylo dobře. Málokterá matka dokáže přiznat, že v péči o své dítě udělala chybu (ačkoli to bylo na popud pediatra apod). O kojení se navíc traduje velké množství mýtů, které se dědí po generace a jsou velmi těžké vyvrátit - slabé mléko, kojení v pravidelných intervalech, omezování délky kojení, nekoj, budeš otrokem, kojení po prvním roce už je o ničem, jen bílá voda, kojení starších dětí je hnus, dítě si vytvoří závislost, nezdravý vztah k matce. NIC Z TOHO NENÍ PRAVDA. Ženy-maminky také dokáží být ve vztahu k ostatním velmi nekompromisní - na cizí mateřství je každá maminka "odborník "🙂.

Vám velmi gratuluji k dlouhodobému kojení a přeji, ať se Vám podaří najít tu Vaši chvíli, kdy se dcera odstaví. Je fajn, když tuto chvíli najdete po dohodě s ní bez přihlédnutí k okolí, protože všem ostatním je do toho houby. Je to jen a jen Vaše věc.
Dlouhodobé kojení je jednoznačně přínosné jak pro dítě, tak pro maminku. Maminkám snižuje riziko osteoporozy, rakoviny děložního čípku i prsu. Dítěti tak dokonalý multivitamín, jako je mateřské mléko (v jakémkoli věku) už nikdy v životě nemůžete nabídnout. Velmi významný je i psychologický efekt kojení.

Přeji krásné dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová