Proč šestitýdenní miminko odmítá prs?

Zodpovězené
15. črc 2022

Dobrý den,

můj synek začal odmítat prs. K obědu jsem ho ještě nakojila úplně v pořádku, ale odpoledne při přikládání začal odmítat a z ničeho nic plakat. Dokáže být na prsu jen asi 10 minut, potom pláče a musím ho dokrmit umělým mlékem přes láhev. Zkoušela jsem přikládat i přes kloboučky, ale z toho ho jen napíná.

Dá se kojení ještě zachránit nebo ne?

Děkuji

Dobrý den,

toto chování je typické pro odpolední či večerní kojení, kdy se miminko zlobí, protože mléko teče méně a pomaleji. Je to způsobeno poklesem hormonální hladiny, prolaktin a oxytocin jsou v této denní době na minimu. Není to nic neobvyklého a rozhodně můžete toto období překonat a kojit spokojeně dál. Dokrmení lahvičkou je však velké riziko a hrozí opravdu rychlé odstavení.

Doporučení - jakmile začne být miminko neklidné, vystřídejte prsa, vystřídejte i několikrát za kojení - toto doporučení platí i pro další kojení, tedy nekojte jedno kojení jedno prso, ale střídejte prsa vícekrát za jedno kojení.

Velmi doporučuji savčí polohu viz www.prirozenekojeni.cz., kojte kůže na kůži, tedy mimi jen v plence.
Pokud mimi nechce, nenuťte, zkuste opět za chvíli. Pokud je opravdu potřeba dokrmit, pak ne lahvičkou, ale ideálně cévkou přímo při kojení. Množství dokrmu nepřehánějte, jen třeba 30 nebo 40 ml. Možná se mimi v této době bude chtít kojit častěji, to je jen dobře, zvýší se tak laktace a mléka se bude tvořit dostatek, protože i potřeba miminka roste. Nadále platí kojit tak často a tak dlouho, jak chce miminko.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová