Retence mléka. Můžou to být zúžené mlékovody? Co s tím?

Zodpovězené
6. dub 2020

Dobrý den,

jsem maminkou dvouměsíčního miminka. Již od začátku mě trápí retence mléka. Zpravidla mi zatvrdává mléko dvakrát do týdne, tento týden je to ale zatím každý den. Prsa i místa se různě střídají. Nejčastěji je boule od bradavky až do podpaží, to je nejvíce bolestivé, miminko nechce z prsu pít, odtéká minimum mléka a obvykle prso uvolní až v noci, když je rozespalé a hodně hladové.
Nyní už mi začíná u prsou brečet. Zkoušela jsem po každém kojení odsávat elektrickou odsávačkou, bohužel to nepomohlo. Prsa při retenci pravidelně masíruju olejem, nahřívám, rozmasírovávám dvorec i bradavky, někde jsem četla o bílých tečkách na bradavce a propíchnutí jehlou, to bohužel nemám, ucpání je pravděpodobně více v hloubce...když je otok velký, dávám tvaroh a chladím.
Vzhledem k tomu, že retence obvykle zůstává i déle jak 24 hodin, následující dva dny se mi v prsu tvoří málo mléka a miminko je hladové.
Jsem z toho již zoufalá, nechci přestat kojit, ale na internetu jsem dohledala reakce maminek, které to prostě po nějaké době vzdaly.

Můžou to být zúžené mlékovody a co s tím?

A jak je to po ustálení laktace?

Protože většina žen psala, že se to zpravidla zhorší. Laktační poradkyni jsem jiz měla doma a ta mi zkontrolovala techniku kojení, kterou máme správnou.

Je možné, že v prsech třeba proběhl zánět a není přeléčený?

Teploty ale nikdy nemám, pouze boule přes celá prsa. Miminko má hlad zpravidla po dvou až třech hodinách i v noci, snažím se vyprazdňovat celé prso. Přibírá hezky.

Děkuji za odpověď, jsem již zoufalá.

Dobrý den,

retence je velmi nepříjemná bolestivá potíž, zpočátku bývá způsobena silnou tvorbou mléka, která ještě není přizpůsobena potřebám miminka. Nevím, zda pravidelně odsáváte, nebo jak přesně kojíte - z jednoho prsa na jedno kojení? Nebo z obou? Střídáte prsa? V jaké poloze kojíte?
Doporučuji kojit při každém kojení z obou prsou, klidně je vystřídat i vícekrát. Pokud je zatvrdlina nejčastěji na vnější části prsu směrem k podpaží, je velmi vhodná fotbalová poloha. Odsávání nedoporučuji, spíš nahřátí a rozmasírování, pokud odsávání, pak jen do úlevy a změknutí. Příčin může být více, někdy řízené kojení a nerovnoměrné vyprázdění prsou, dále odsávání a zásady do přirozeného ustálení laktace, hormonální výkyvy a konečně i zúžené mlékovody. Ze zkušenosti bych spíše řekla, že se časem situace zlepšuje a pokud nezasahujete do přirozeného kojení (na požádání, vždy z obou prsou), pak se laktace přizpůsobuje a retencí ubývá.
Situaci řešíte správně - nahřátí, odsátí a rozmasírování. Masírujte plochou dlaně celý prs, můžete zkusit odstříkat rukou, bývá šetrnější a účinější než odsávačka. Následné chlazení je také správně.
Ohledně zánětu - velmi často je provázen vysokou teplotou, nemyslím, že je to Váš případ.
A ještě poslední - nevím, co znamená vyprázdnit celé prso, to v podstatě nelze, mléko se tvoří i během kojení průběžně a nejde nikdy "vyprázdnit" a ani to není nutné, naopak, např. odsáváním po kojení, pokud je více než do úlevy, laktaci jen víc stimulujete a retence mohou být častější. Kojte vždy z obou prsou, dokud miminko saje, pokud už nesaje, prsa vystřídejte. Můžete vystřídat i vícekrát za jedno kojení. Laktace tak bude přirozenější a riziko zánětu i rentencí nižší.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová