Režim kojení u novorozence. Jak často kojit?

Zodpovězené
26. zář 2019

Dobrý den,

s první dcerou se kojení nepodařilo, tak jsem ráda, že teď s druhou to jde.

Narážím ale na problém nějakého režimu. Dceři jsou dva týdny. V noci vydrží krásně i šest hodin spinkat, přes den chce ale kojit skoro neustále. Z porodnice jsem si zvykla kojit nejprve z obou prsů "na fotbalistu" a pak teprve dokrmit v tradiční poloze (teprve takto jsem se v porodnici rozkojila a dodnes mám pocit, že takto se opravdu prsa hezky vyprázdní). Problém je, že dcera se na fotbalistu kojí ještě hladová, takže ji nechci hltající od prsa trhat. Pak ale stejně ještě pláče a hledá prso, chce dokojit ještě z obou prsou, u druhého pak klimbne.

Kojení tak tedy zabere tři čtvrtě hodiny, a za hodinu chce dcera prso zase, ohlodává mi v náručí ruku, hledá. Myslela bych si, že třeba neumí dobře sát, ale večer se pak nakrmí a vydrží těch šest hodin v klidu spát, po kojení mám prsa měkká, vyprázdněná. Dcera je i dost kontaktní, chce hodně nosit. Prospívá hezky (za šest dní teď přibrala 210g). Nevím, jestli se snažit dobu u prsa a četnost kojení nějak omezit, nebo to nechat jen na ní, pediatra samozřejmě říká deset minut z každého prsa, jednou za dvě hodiny stačí. To by ale dcera zbořila dům.

Prosím o radu.

Děkuji.

Dobrý den,

dle doporučení WHO i České pediatrické společnosti by se kojení co do frekvence i délky nemělo nijak omezovat.

Děti samy nejlépe vědí, jak dlouho a jak často chtějí kojit. To, co popisujete je naprosto typické kojení 2 týdenního miminka. Doporučuji tedy kojit tak často a tak dlouho, jak miminko chce, vždy z obou prsou a ta můžete i několikrát během jednoho kojení prostřídat. Střídejte i polohy, prsa se vyprázdní rovnoměrněji (miminko saje nejvíce z prsu ve směru bradičky. ) Můžete vyzkoušet i tzv. savčí polohu.

Dcera krásně prospívá, věřte svému insktinku a bude vše dobré.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová