Růstový spurt nebo málo mléka?

Zodpovězené
13. únor 2023

Dobrý den,

naše měsíc a týden stará holčička se dožaduje častěji kojení, většinou je to 1 a půl hodinky až dvě po kojení. Je dost plačtivá. Přes den nám už moc nechce spinkat. Užíváme na bolení bříška Baby calm spolu s Bio gaia probiotickými kapkami a dávám jí na lžičku slzičku kmínového odvaru - krásně po něm prdí. Většinou se mi povede malou uspat a za 20 min. je vzhůru. Přes noc spí ale krásně. Usínáme kolem osmé a většinou se poprvé probouzíme kolem jedné hodiny ranní. Potom v intervalech 2-3 hodin.

Je to ale pár dní, co se u kojení začala tak zvláštně kroutit, jako by jí to nešlo. Co mě ale znepokojuje trochu víc je fakt, že už pátý den nekadí. Když prdí, dvakrát to nevoní. Počůrané plenky ale máme.

Kojila jsem z jednoho prsa a u dalšího kojení z druhého. Nyní jsme to upravily a pijeme z obou po 15 min.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud miminko nekaká, ale prdí a nemá žádné velké bolesti bříška apod., není třeba se příliš znepokojovat, občas se to stává.

Myslím, že důvodem může být mírný pokles laktace, stává se často ve chvíli, kdy přejdete na kojení pouze z jednoho prsu. Je dobře, že jste změnila "styl" a kojíte z obou, ale ještě bych doporučila nedívat se na hodinky. Kojte zkrátka tak, že sledujete miminko, jakmile vidíte, že kojení už "šidí", nesaje aktivně, usíná, nebo sebou šije, vyměňte prsa. A klidně i vícekrát za jedno kojení. Také bych doporučila savčí polohu www.prirozenekojeni.cz, která je velmi vhodná při potřebě se vykakat, vyprdět případně při odříhávání. Děti si v ní najdou tu svou příjemnou polohu a mohou rytmus kojení velmi jednoduše samy ovlivňovat.

Myslím, že jde o dočasnou drobnou krizi, které se během kojení prostě občas objevují a zase brzy přejde.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová