Rychlý nástup zájmu o jídlo u kojence. Mám začít s příkrmy v 5. měsíci věku dítěte?

Zodpovězené
18. bře 2019

Dobrý den,

mám 4,5 měsíce starou, plně kojenou holčičku. Krásně přibírá a dobře se vyvíjí, proto jsme se po domluvě s pediatričkou rozhodly, že se zaváděním příkrmů počkáme do ukončeného šestého měsíce. Vím, že i WHO doporučuje plné kojení do šesti měsíců.

Dcerka však poslední týden projevuje čím dál tím větší zájem o jídlo, snaží se nám sahat talíře, veškeré jídlo v ruce poutá její pozornost, snaží se sebrat a olíznout lžíci, velice jí zajímají skleničky s nápoji.

Proto si nejsem jistá, jestli nezačít s příkrmy dřív, než jsme měli původně v plánu. Nerada bych promeškala období, kdy ji jídlo zajímá. Co myslíte, měli bychom začít s příkrmy už teď nebo ještě počkat?

Předem moc děkuji za odpověď, Vašich rad si velmi vážím!

Dobrý den.

Ano, nyní je ten správný čas. Každé dítě zraje jinak dlouho. V tzv. senzitivních periodách (obdobích, kdy dítě jakoby výrazně pokročí, vyvine se) dává samo najevo, kdy je ten správný čas. Nezačala bych však ještě s konkrétními příkrmy v určitý čas. Prostě jí jen dovolte, co sama chce - olízat lžičku, ochutnat z talíře. Dejte jí kousek měkkého jídla na rozžužlání (banán apod), učte jí pít ze skleničky. Dejte jí malý kousek vařeného bramboru (neslaného), bramborové kaše apod. Uvidíte, jak se vše rozjede a nespěchejte. S klasickými příkrmy klidně začněte až kolem výše uvedeného ukončeného 6. měsíce. Můžete také zkusit metodu zvanou BLW - baby let weaning.

Krásné dny.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová