Slabá tvorba mléka. Mám 5denní miminko začít na noc přikrmovat?

Zodpovězené
23. říj 2019

Dobrý den,

moje miminko má 5 dní a v nemocnici jsem měla slabou tvorbu mléka. Dělali mi i zkoušku kojení. Miminko mi odvážili před kojením a po. Vzalo si ode mě 20 ml, to jsem mu dala z obou prsů po 10 minutách.

Teď jsme doma a miminko je každou hodinu vzhůru. To, že je hladové, jsem věděla, protože hledalo prs. Nad ránem usnulo, a tak vydrželo spát přes 4 hodiny. Přes den také pěkně spalo a měla jsem pocit, že mám více mléka. Přijde večer a zase totéž.

Je třeba, abych mu alespoň na noc dala slabý příkrm?

Mám ještě dvouleté dítko a při něm jsem měla také slabou tvorbu mléka. Pak se samo od sebe mléko ztratilo po 5 měsících. Tehdy jsem měla dost špatné období, takže tam za ztrátou mléka možná bylo i to. Přes den jsem častěji krmila a noc prospalo celou.

Je možné, že se mi vytváří méně mléka?

Všimla jsem si, že během kojení, když jí už víc neteče, tak zurčí nebo usne. Zkoušela jsem odstříkávat a všimla jsem si, že moc toho nejde.

Děkuji.

Dobrý den, z Vašeho dotazu vnímám spoustu nejistoty a mnoho nedorozumění. Rozhodně si nemyslím, že máte slabou tvorbu mléka 5. den po porodu. Mléko se začítá tvořit zpravidla 3. den, ale není výjimkou, že i mnohem později po porodu. Tzv "zkouška kojení" je naprostý výmysl. Laktace se teprve rozjíždí a z vážení před a po kojení po dobu 2x 10 min nelze naprosto nic usuzovat. Stejně tak z množství odsátého mléka. Ani ztráta mléka po 5 měsících u předchozího dítěte neznamená,ž e nemůžete bez problémů kojit dítě mladší. Spíše však může jít o kombinaci kroků, které vedly postupně k ztrátě laktace a odstavení. Kojte takto - kůže na kůži v savčí poloze (viz www.prirozenekojeni.cz, střídejte prsa při každém kojení i několikrát. Kojte tak často, jak miminko chce a tak dlouho, dokud aktivně saje. U novorozence je naprosto normální, že se chce kojit po hodině. Zda prospívá poznáte podle počůraných plen (min 6 za 24 hodin) a samozřejmě podle váhového přírůstku.
Možná by Vám v těchto dnech mohla pomoci návštěva dobré laktační poradkyně.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová