Používáme cookies. Více informací zde. OK
Zodpovězené

Slabá tvorba mléka. Mám 5denní miminko začít na noc přikrmovat?

PlenyNovorozenec (narození až 28. den)MiminkoBatolePříkrmyKojeníJak kojitLaktační poradkyněMateřské mlékoOdstavení dítěteKojení dětíPitný režimDětský spánek
23. říj 2019

Dobrý den,

moje miminko má 5 dní a v nemocnici jsem měla slabou tvorbu mléka. Dělali mi i zkoušku kojení. Miminko mi odvážili před kojením a po. Vzalo si ode mě 20 ml, to jsem mu dala z obou prsů po 10 minutách.

Teď jsme doma a miminko je každou hodinu vzhůru. To, že je hladové, jsem věděla, protože hledalo prs. Nad ránem usnulo, a tak vydrželo spát přes 4 hodiny. Přes den také pěkně spalo a měla jsem pocit, že mám více mléka. Přijde večer a zase totéž.

Je třeba, abych mu alespoň na noc dala slabý příkrm?

Mám ještě dvouleté dítko a při něm jsem měla také slabou tvorbu mléka. Pak se samo od sebe mléko ztratilo po 5 měsících. Tehdy jsem měla dost špatné období, takže tam za ztrátou mléka možná bylo i to. Přes den jsem častěji krmila a noc prospalo celou.

Je možné, že se mi vytváří méně mléka?

Všimla jsem si, že během kojení, když jí už víc neteče, tak zurčí nebo usne. Zkoušela jsem odstříkávat a všimla jsem si, že moc toho nejde.

Děkuji.

Dobrý den, z Vašeho dotazu vnímám spoustu nejistoty a mnoho nedorozumění. Rozhodně si nemyslím, že máte slabou tvorbu mléka 5. den po porodu. Mléko se začítá tvořit zpravidla 3. den, ale není výjimkou, že i mnohem později po porodu. Tzv "zkouška kojení" je naprostý výmysl. Laktace se teprve rozjíždí a z vážení před a po kojení po dobu 2x 10 min nelze naprosto nic usuzovat. Stejně tak z množství odsátého mléka. Ani ztráta mléka po 5 měsících u předchozího dítěte neznamená,ž e nemůžete bez problémů kojit dítě mladší. Spíše však může jít o kombinaci kroků, které vedly postupně k ztrátě laktace a odstavení. Kojte takto - kůže na kůži v savčí poloze (viz www.prirozenekojeni.cz, střídejte prsa při každém kojení i několikrát. Kojte tak často, jak miminko chce a tak dlouho, dokud aktivně saje. U novorozence je naprosto normální, že se chce kojit po hodině. Zda prospívá poznáte podle počůraných plen (min 6 za 24 hodin) a samozřejmě podle váhového přírůstku.
Možná by Vám v těchto dnech mohla pomoci návštěva dobré laktační poradkyně.
Moc a moc držím palce.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová