Slabý spouštěcí reflex. Může se jednat o IUD?

Zodpovězené
20. pro 2023

Dobrý den,

mám 4měsíčního chlapečka. V jeho třech měsících jsem dostala menstruaci a při ní pozorovala menší množství mléka. Měla jsem i prvního syna a zvládli jsme kojit do 26 měsíců, a to dokonce s kloboučkem (teď ho nepoužívám). Cca 4 týdny mám momentálně zavedené tělísko - Mirenu. Posledních 7 dní pozoruji menší množství mléka před večerním spánkem a dva dny máme problém i přes den. Jeden den jsem jej prakticky nemohla nakojit, malý se přisál, pouštěl, bradavku tahal, vztekal se, plakal. Prsa jsem střídala, nahřívala, odsávala (neodstříkám ani 5 ml). V noci bez problémů. Další den opět problém. Jedno kojení šlo, další s pláčem. Malý pak špatně spal, pobrekával, budil se.

Skin to skin a mazlení jsem zkoušela, ale malého to spíš rozrušuje a zlobí se. Spinkání u prsu nám moc nejde, je spokojenější vedle v košíku. Spíš ho budím. Je pravda, že máme dudlíček, ale to je popravdě jediná věc, která pomáhá mé psychice a malý se u něj trochu uklidní, když mu to z prsu neteče podle představ.

Přijde mi, že nás zlobí spouštěcí reflex, mlíčko se nespustí podle představ a malý to po pár minutách vzdá a končí to jeho i mým pláčem. Zatím nás potrápilo pár dní, ale je to strašný zápřah na mou psychiku. Opravdu chci s kojením vydržet, ale je to pak obrovský stres. Piju kojící čaje, užívám homeopatika, přikládám. Nerozumím tomu. Jeden den mám pocit, že nenakrmím a další den se o mlíčko dožaduje klidně po 4 hodinách, ublinkává, mlíčko se spouští krásně. Den na to opět problém.

Mátě nějakou radu, či zkušenost?

Nevím, zda by na to mohlo mít vliv tělísko. Konzultovala jsem to s několika lékaři, nikdo se s ničím podobným nesetkal.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejsem gynekolog, nicméně Mirena je hormonální tělísko. Ať tak nebo tak, zasáhne do přirozeného hormonálního cyklu. Pokud se potíže s kojením objevily časově shodně nebo nějakou dobu po zavedení tělíska, je více než pravděpodobné, že důvodem je právě zavedení tělíska. Většinou však jde o důsledek více faktorů.

Z toho, co popisujete, děláte vše správně, konečně máte za sebou už jedno úspěšné dlouhodobé kojení.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová