Snažíme se o druhé dítě a první stále dost pije mlíčko. Je to problém?

Zodpovězené
13. lis 2019

Dobrý den,

naše 14měsíční dítě je kojeno a v noci se dožaduje pití. Když se potřebuje v noci uklidnit, tak pocuckává. Snažíme se o druhé dítě.

Je to problém, že dítě takto hodně pije? Nebudou druhému miminku chybět živiny?
Mohu kojit i během těhotenství?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dlouhodobé kojení, jak zde často píšu, je pro maminku i miminko velmi přínosné, jak po psychické, tak po zdravotní stránce. Nemusíte se bát, že by mělo jakékoli negativní následky. Otázkou je plánování druhého miminka, protože kojení, ač není rozhodně antikoncepcí, přese jen může ovlivnit ovulaci a hladinu hormonů. Pokud otěhotníte, rozhodně nemusíte přestávat kojit. Uvidíte, jak se situace vyvine, někdy se první miminko kojí dál, někdy kojení mamince může být nepříjemné, někdy se dítě dočasně či úplně odstaví. Netřeba jakkoli tlačit na pilu, nechejte to plynout. Pokud je těhotenství bez problémů, kojení není nijak rizikové.
Stejně tak po porodu není nutné starší dítě odstavovat a můžete začít tzv. tandemové kojení. MM se bude tvořit ve složení vhodném pro mladší dítě, starší se bude jen "přikojovat".
Držím palce, abyste si tandemové kojení užila.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová