Snížení intenzity kojení. Vrátí mi plodnost?

Zodpovězené
19. čer 2020

Dobrý den,

kojím 18měsíční dcerku a stále nemám menses. Při prvním dítěti mi naběhl cca 9 měsíců po porodu, a to jsem také kojila.
Mám pocit, že kojím velmi často. Dcerka si to tak vyžaduje. Uklidňuje se na prsu, usíná a leckdy si chce pocuckat. Hodně si nepotáhne. Ani prsa se mi nenalévají a já nemám pocit, že se mi tvoří hodně mléka.
Už bych přivítala vrácení plodnosti, i když odstavení od kojení si ještě neumím představit.

Pomůže mi snížení intenzity kojení?

Pokud ano, tak jak často mám kojit, abych už dostala menses?

Děkuji

Dobrý den,

bohužel na Vaše otázky neumím konkrétně odpovědět. Chybějící menstruace je patrně způsobena častým kojením a tím ovlivněnou hormonální hladinou, ovšem, jak často je třeba kojit, abyste menses dostala nelze určit. Vaše tělo Vám to řekne samo. Někdy maminky začnou menstruovat při plném kojení již po pár týdnech po porodu, jindy nemají menstruaci ani po roce. Pokud se intenzita a frekvence kojení sníží, je pravděpodobné, že se menstruace dostaví.
Pokud však spokojeně kojíte, není to třeba.
Pokud uvažujete o dalším miminku, obraťte se na svého gynekologa. Chybějící menses neznamená, že není ovulace.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová