Spavé týdenní miminko a bolestivě nalitá prsa. Jak správně postupovat při odsávání a víc nepodporovat tvorbu mléka?

Zodpovězené
7. črc 2020

Dobrý den,

mám týdenní holčičku a je dost spavá, o kojení si řekne, ale pije sotva 10 minut, brzy u prsa usíná a prso úplně nevypije. Zřejmě jí to stačí, z porodnice jsme odcházely s vyšší než porodní váhou, je spokojená, ale mě trápí neustále nalitá prsa, která bolí. Nejhorší je to v noci, kdy malou nechci častěji budit a sama se budí cca po 4 hodinách.
Mám odsávačku, tak občas odsaji, ale hlavně potřebuji vědět, jak s odsáváním správně postupovat, aby se ještě víc nepodporovala tvorba mléka. Takhle, pokud malá spí a prsa jsou nalitá a bolavá, odsaju do úlevy, ale to znamená někdy odsát docela dost, i 50 ml.

Nestimuluju tím zase laktaci, aby se tvořilo víc mléka?

Obávám se, aby se mi neudělal zánět, když jsou prsa pořád plná.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

postupujtete správně, doporučuji kojit z obou prsou, tedy vystřídat poté, co miminko začne sát méně intenzivně. Dále odsávat či odstříkávat ručně do úlevy. Odstříkané mléko můžete zmrazit pro pozdější použití např. do kaší apod. Po odsátí prsa chlaďte, abyste předešla zánětu např. mraženou zeleninou v utěrce či pleně. Nebojte se, postupně se laktaci přizpůsobí.
Pokud by přece jen hrozil zánět (teplota, malátost, prsa horká, bolavá), můžete zkusit Paralen či Ibalgin apod., cca 2 dny lze takto zmírňovat, pokud se poté nezlepší, jsou nutná antibiotika. Postup stále stejný - po odsátí do úlevy zchladit.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová