Syn pije hezky, ale málo příbírá. Co pro to mohu udělat?

Zodpovězené
3. pro 2019

Dobrý večer,

mám syna 3 měsíce (při narození 3 875 g a 51 cm) a dosud přibral pouze 1 kg. Sám se hlásí o kojení, kojím na požádání, přisává se od narození hezky, ve dne i v noci cca po 2 hodinách, většinou z obou prsou, celkem tak 20-30 minut, pak se sám s úsměvem pustí. Spí se mnou, je spokojené, usměvavé miminko, hezky pase koníky, uchopuje hračky, povídá, převaluje se na boky.

Můj dotaz: Můžu nějak ovlivnit, aby mé mléko bylo "výživnější", aby syn více přibíral?

Mám strach, že příbírá tak málo, aby jeho vývoj probíhal správně, abych něco nepodcenila....

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

nevím, jak kojení probíhalo na počátku, pokud jste měli potíže s rozkojením, je možné, že syn začal přibírat až nyní. Nerada počítám, nicméně jednoduchým výpočtem lze zjsitit, že průměrný váhový přírůstek je cca 80g/týden. Kojené děti však často přibývají skokově - delší dobu nic a poté rychlý skok. Vždy zde píši, že je třeba stav dítěte posuzovat komplexně - růst do délky, obvod hlavičky, celková spokojenost a samozřejmě váha nehledě například na vzrůst rodičů - drobní rodiče zpravidla nemívají malého Valibuka 🙂. Zpravidla se za jakž takž dostačující váhový přírůstek považuje 100g/týden. Nedostatečný váhový přírůstek může být ukazatelem mnoha potíží - ABKM a dalších. Nevím, jak hodnotí stav syna Vaše paní doktorka, pokud je spokojena, nemusíte se znepokojovat. Nemyslím, že je důvod k panice, nicméně kdyby se stav syna zhrošil apod., bylo by vhodné vyhledat dobrou LP k posouzení kojení a případně úpravy na základě jejích doporučení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová