Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
Zodpovězené

Syn pije hezky, ale málo příbírá. Co pro to mohu udělat?

HračkySpolečné spaníKojenecPsychomotorický vývojPasení koníčkůPaseníKojeníLaktační poradkyněMateřské mlékoKojení dětíAlergie na bílkovinu kravského mléka
3. pro 2019

Dobrý večer,

mám syna 3 měsíce (při narození 3 875 g a 51 cm) a dosud přibral pouze 1 kg. Sám se hlásí o kojení, kojím na požádání, přisává se od narození hezky, ve dne i v noci cca po 2 hodinách, většinou z obou prsou, celkem tak 20-30 minut, pak se sám s úsměvem pustí. Spí se mnou, je spokojené, usměvavé miminko, hezky pase koníky, uchopuje hračky, povídá, převaluje se na boky.

Můj dotaz: Můžu nějak ovlivnit, aby mé mléko bylo "výživnější", aby syn více přibíral?

Mám strach, že příbírá tak málo, aby jeho vývoj probíhal správně, abych něco nepodcenila....

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

nevím, jak kojení probíhalo na počátku, pokud jste měli potíže s rozkojením, je možné, že syn začal přibírat až nyní. Nerada počítám, nicméně jednoduchým výpočtem lze zjsitit, že průměrný váhový přírůstek je cca 80g/týden. Kojené děti však často přibývají skokově - delší dobu nic a poté rychlý skok. Vždy zde píši, že je třeba stav dítěte posuzovat komplexně - růst do délky, obvod hlavičky, celková spokojenost a samozřejmě váha nehledě například na vzrůst rodičů - drobní rodiče zpravidla nemívají malého Valibuka 🙂. Zpravidla se za jakž takž dostačující váhový přírůstek považuje 100g/týden. Nedostatečný váhový přírůstek může být ukazatelem mnoha potíží - ABKM a dalších. Nevím, jak hodnotí stav syna Vaše paní doktorka, pokud je spokojena, nemusíte se znepokojovat. Nemyslím, že je důvod k panice, nicméně kdyby se stav syna zhrošil apod., bylo by vhodné vyhledat dobrou LP k posouzení kojení a případně úpravy na základě jejích doporučení.


Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová