Syn se mělce přisává. Mám nedostatek mléka?

Zodpovězené
30. pro 2023

Dobrý den,

mám 3,5měsíčního synka, který je od narození kojen. Krásně se přisával už v porodnici. Když měl cca 4 týdny, tak méně přibral (pouze 90 g za 2 týdny). To jsem řešila is LP a podařilo se nám to překonat. Kojila jsem nadále.

Teď mám pocit, že jsme na stejném bodě. Malý se sice přisaje, ale na prsu je nespokojený, odtahuje se, mrnčí. Kojí se dost často (občas i každou hodinu – dvě) a dost dlouho. Když ho odpojím, tak je nervózní. Mně po každém kojení bolí prsa (ne bradavky). Jsou měkké. Pocit nalitých prsou mám jen v noci.

Při odsávání odsají tak 20 - 40 ml. Navíc jsem dostala poprvé od porodu menstruaci. Dělám všechno, co mi LP poradila. Beru Senovku a Benedikt, piji čaje, syn je kojený na požádání, spíme spolu v posteli, občas máme i bonding. Velmi bych se chtěla vyhnout UM, ale nevím, jak dále postupovat.

U doktorky jsme byli v listopadu, váha byla ok. Nejdříve jedeme až v půlce ledna. Poslední dobou mám pocit, že syn se mělce přisává. Jsou mu vidět koutky úst, ale bradu má zabořenou.

Jak to změnit?

Když se snažím, aby se přisál lépe, tak se odtáhne a začne mrnčet.

Mám začít s umělým mlékem?

Děkuji

Dobrý den,

kojení je spojeno s laktačními krizemi. Téměř každá maminka zažije období, kdy kojeníaž tak moc nejde. Může to být růstový spurt apod. Kolem 3-4 měísce se navíc již MM tolik neukládá do zásoby, poporodní hormony se zklidnily a MM se tvoří většinou až v průběhu kojení nebo jen při větších mezerách mezi kojením. Proto již necítíte nalévání prsou.

Buďte trpělivá, většina krizí jde tzv. prokojit, často střídejte prsa - vždy, kdy se mimi začne rozčilovat. Střídejte polohy a hlavně nepanikařte. Mimi se musí snažit, už mu to tolik neteče, ale to neznamená, že tam mléko není, jen musí trochu "zabrat" 🙂.

Bylinky mohou pomoci, ale hlavní je to ostatní - časté kojení, společné spaní atd. Děláte vše dobře, takže jen buďte trpělivá.

UM bych zařadila až v případě, že dojde k výrazně nedostatečnému váhovému přírůstku. I tak po ukončeném 4. měsíci už je možné místo UM zařadit do jídelníčku běžné příkrmy a nadále kojit na požádání.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová