Tandemově kojím a ztrácím mléko. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
27. zář 2021

Dobrý den,

ztrácím mléko. Beru pískavice i Benedikt, ale mléka je stále méně a méně. Mám dvouměsíční dítě a 2,5 ročního chlapečka. Dosud jsem je tandemově kojila. Začala jsem ztrácet mléko asi v důsledku únavy.

Miminko se nepřisává moc dobře a řešila jsem to s laktační poradkyní. Ta navrhovala přestřihnout uzdičku. To jsme udělali, ale nepomohlo to. Dokrmuji ho odstříkaným mlékem přes cívku, ale i tak začíná odmítat kojení. Vypije jen minimální množství, rozpláče se a už se odmítá přisát.

Co mi doporučujete?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to je velmi zvláštní. Osobně nejsem zastánce stříhání uzdiček za každou cenu. V praxi jsem se s opravdu krátkou uzdičkou, která by kojení omezovala, setkala jen výjimečně. Naopak zásah je to nepříjmný a mnohdy zbytečný.

Je také zvláštní, že miminko odmítá pít i s cévkou. Cévka je pouze další zdroj méka (další mlékovod). Pokud miminko nesaje kvůli nedostatku mléka, cévka tento problém zpravidla vyřeší - konečně to teče, miminko intenzivně saje.

Při tandemovém kojení problém s nedostatkem mléka nebývá, prsa jsou "rozjetá" ještě původním kojením a nyní se jen přidá další strávník. Únava jako taková také nebývá důvodem ztráty mléka (maminky jsou unavené velmi často a velmi výrazně). Pokud nezapomínáte na stravu a pitný režim, nemyslím, že by to byl důvod potíží.

Obávám se, že tento problém neumím vyřešit touto cestou. Musím doporučit konzultaci s LP napřímo.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová