Tlačí a pláče u kojení. Poradíte, prosím, jak to řešit?

Zodpovězené
16. srp 2023

Dobrý den,

mám půlroční dceru a od jejího 2. měsíce bojujeme při kojení. Vždy se k prsu přisaje, začne pít a po chvilce se začne pouštět, tlačit a plakat. Ze začátku jsem si myslela, že jsou to prdíky, ale je to neustálý kolotoč, který se nelepší. Pravidelně bříško masírujeme, cvičíme nožičkami, dáváme Espumisan i probiotika, ale nic nepomáhá. Někdy se nám stává, že dcera odmítá kojení skoro celý den. Má i veliký problém s kakáním, někdy se vykaká až po dlouhé masáži, a nebo musím pomoct teploměrem. Lékařka tvrdí, že je to tím, že pije málo mléka a nemá dostatek tekutin.

Už jsem zoufalá a nevím, co mám dělat. Byla u nás i laktační poradkyně a podle ní je všechno v pořádku. Snažím se nabízet dcerce i čajíky, ale většinou vše plive.

Můžete mi prosím poradit, jak to řešit?

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete to nejdůležitější, jak prospívá. Přibírá na váze, čůrá? Dostává kromě kojení i nějaké příkrmy?

Pokud přibírá a čůrá (min 6 počůraných plen za 24 hodin), pak patrně málo tekutin nemá.

Tlačení a neklid u kojení je častý jev, miminko začne pít, žaludek a střeva začínají pracovat a miminko neví, co dřív - sát, tlačit, hýbe se, hledá příjemnější polohu.

Mám velmi dobré zkušenosti se savčí polohou (viz www.prirozenekojeni.cz), kdy si miminko položíte na sebe a necháte jej kojit se dle potřeby. Ano, bude se hýbat, bude se kroutit, bude možná zpočátku i plakat a zlobit se, ale v této poloze se velmi často dokáže vykakat, vyčůrat nebo i krknout samo tak, jak přirozeně potřebuje. Někdy se osvědčuje i bezplenková metoda, tedy v této poloze nechat miminko nahaté a podložit se plenkou či podložkou tak, aby se mohlo vyprázdnit. Jsou děti, které do plenky prostě čůrají a kakají nerady.

Můžete zkusit také pro miminko např. Baby Calm či nějaká probiotika - Biogaia apod.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová