Toužím plně a bez problémů kojit. Jak na to?

Zodpovězené
13. bře 2023

Dobrý den,

před rokem na předporodním kurzu nám mimo jiné ke kojení řekli, že pokud máma a babička neměla dost mléka, je třeba s tím také počítat. Prý prostě geny na činnost mléčných žláz se dědí. Nelíbila se mi ta myšlenka, protože zobrazovala naši rodinu a moje touha kojit byla nad ní. Jednoduše jsem chtěla plně kojit a pokud možno co nejdéle.

V porodnici mi paní sestřičky po sekci druhý den poradila používat kloboučky. Prý bez toho to moje bradavky nedají.

Syn se narodil velký, proto byl mega hlad. Už v prvních dnech jsem byla nucena přikrmovat. Mléka jsem měla opravdu málo a on plakal hlady jako divoký.

Já jsem se vybíravě stravovala, pila hroznové šťávy, bylinky na tvorbu mléka, také takové čaje a podobné produkty kromě homeopatie, protože tu nepodporuji. Také jsem si malého poctivě přikládala a nic z toho.

Co mě teď zpětně zaráží je fakt, že tedy mléka jsem moc neměla, ale na vnitřní záněty (abscesy) ho bylo jaksi požehnaně. Snažila jsem se ho ve sprše odstraňovat i prostřednictvím odsávačky. Asi jsem se měla snažit víc. Abscesy jsou strašlivá bolest, plus vysoké horečky k tomu se zimnicí. Při prvním zánětu jsem měla sáhnout po ATB a nejen každé 4 hodiny si dávat Paralen.

Časem se syn naučil táhnout i bez kloboučků, ale už moc neměl co. Maminka mi v té době řekla, že do kdy chci mléko takhle honit. Že prostě ta, která má předpoklady ke kojení, nemusí celý den jíst a pít a mléka má dost. Toto bylo opravdu takové trápení. První necelé 3 měsíce jsem ho kojila a také přikrmovala UM. Nešlo to bez toho. Moje prsa byla skoro stále měkká a prázdná.

Dají se tyto geny „obejít“ tak, abych mohla plnohodnotně kojit bez bolestivých vnitřních zánětů?

Je nutné si ze začátku mléko odsávat odsávačkou?

Bylo mi to velmi nepříjemné. Momentálně jsem znovu těhotná a chci, abych kojila na jedničku.

Děkuji

Dobrý den,

obávám se, že se u Vás sešlo mnoho mylných informací a neodborných doporučení.

1) Schopnost nebo neschopnost kojit se opravdu nedědí. Můžeme však mít "pod kůží" vzorce chování v rodině, přístup k miminku, různé zajeté stereotypy, které si zcela podvědomě od malička vštěpujeme a poté opakujeme ve chvíli, kdy jsme v dané situaci. Naše maminky zpravidla nekojily, nebo jen velmi krátce, miminka jim nosili ve 3 hodinových intervalech, 10 minut z každého prsa a dost. Velmi brzy byl nabídnut Feminar a poté Sunar. Vše z rukou odborníka - lékaře. U babiček to bylo často podobně. I doporučovaná péče o miminko byla jiná, řízené vyplakávání, bez možnosti společného spaní, strach z "rozmazlení přílišným chováním, nošením", to vše dohromady kojení příliš nepřispívalo.

2) Kloboučky - mají svůj smysl ve chvíli, kdy se mimi opravdu dlouhodobě nedokáže přisát. Pokud to přes klobouček zvládne, doporučuji kojit přes kloboučky a zároveň neustále zkoušet přikládat i bez nich. KAŽDÉ miminko to nakonec zvládne. Každé jen potřebuje jiný počet pokusů. Některé to dá třeba až za 3 měsíce, jiné po pár dnech. Všechny bradavky jsou ke kojení dobré (jinak by je příroda prostě nevytvořila). Sama jste viděla, že to po čase syn také zvládl bez kloboučků. Bohužel kojení přes kloboučky je pro miminko náročnější, brzdí laktaci a bariéra mezi ústy miminka a kůží dvorce a bradavky často způsobuje nedostatečnou tvorbu mléka.

3) Měkká prsa neznamenají problém. Jsou maminky, které cítí nalévání, ale mnohé ženy tento pocit nemají. U Vás proběhla prvotní laktace (abscesy - patrně myslíte retence - zatvrdliny v prsou či velmi tvrdá prsa) jsou znakem práce hormonů a mléčných žláz. Doporučuje se prsa vždy nahřát a poté ručně či odsávačkou do úlevy (ne více) odsát, poté můžete ještě chladit. Pokud se přidá teplota, pokračovat ve stejném postupu, přidat paralen/Ibalgin. Pokud trvá více než 2 dny - antibiotika.

4) výživa, homeopatika, doplňky stravy, pitný režtm - to je fajn. Ale pro to, abyste měla dostatek mléka a laktace se zdárně rozbíhala je NAPROSTO STĚŽEJNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NEUSTÁLÝ KONTAKT S MIMINKEM v prvních hodinách a dnech po porodu. Ideálně kůže na kůži, kojit kojit a kojit, klidně 12x nebo 15x denně. Nechat si nahaté miminko na sobě a dát mu prostor se kojit tak, jak potřebuje (maminkám radím udělat si doma pelíšek a pár prvních dnů/týdnů dle libosti v něm být a s miminkem se sžívat). Při kojení často střídat prsa i několikrát za jedno kojení. Non stopo kojení v porodnici často nejde, miminka musí být v postýlkách v zavinovačce. V porodnici tedy zkuste prostě co nejčastěji kojit, vždy bez zavinovačky.

5) pokud takto přirozeně kojíte (viz bod 4) odsávat nemusíte.

Geny neobejdete, ale jste zdravá, dobře živená středoevropanka, naprostá většina z nich dokáže plně kojit své dítě. To, že to tak v praxi není, je často jen důsledek výše uvedených omylů, chybných rad, nesprávných doporučení apod.

Moc a moc Vám držím palce a doporučuji, zkuste se podívat v okolí po dobré LP, s kterou byste mohla být v kontaktu ihned po porodu a v prvních dnech doma. Seznam je například na webu prirozenekojeni.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová