Tříměsíční syn si nemůže zvyknout na prs. Mám mu dávat papat jen z láhve?

Zodpovězené
14. dub 2023

Dobrý den,

doma máme 3měsíční miminko, které bylo narozeno předčasně (1200 g, 32. týden). V nemocnici cévka a později láhev. Na prs jsme zkoušeli přikládat, ale už se syn nějak nechytá.

Ozvala jsem se laktační poradkyni. Byla u mě 7x a dosud se syn nepřisává. Mám pocit, že jsem selhala na plné čáře. Syn prso chce, vidím jak se snaží. Je mi do pláče.

Co se týče mlíčka, tak od porodu odsávám každé 3 hodiny. Mazlíme se, spíme spolu, klokankujeme. Bojím se, že o mlíčko přijdu.

Mám ještě syna na prs učit, nebo mám dávat papat z láhve?

Kdy můžu začít s příkrmy?

Děkuji

Dobrý den,

Vaše miminko umí pít z lahve. Sání z prsu je od sání z lahve velmi odlišné. Pokud chcete ale kojit, pak doporučuji lahev zcela vyřadit, dokrmovat cévkou po prstu a stále zkoušet přikládat. Můžete zkusit savčí polohu - viz www.prirozenekojeni.cz a samopřisátí. Netrapte se, díky cévce a dokrmu přes prst se mimi nasytí a zvykne se na opět trochu odlišné sání. Prst je však mnohem přirozenější.

Díky odsávání laktaci stále udržujete stimulovanou a to je skvělé, takže dokud se mimi nezačne kojit, je třeba v odsávání pokračovat.

Příkrmy se doporučují od ukončeného 6. měsíce pokud mimi bez potíží prospívá. Pokud ne, lze začít již od ukončeného 4. měsíce.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová