Třítýdenní předčasně narozené miminko. Jak ho dokrmovat?

Zodpovězené
3. srp 2020

Dobrý den,

mám třítýdenního synka, který je předčasně narozený v 36. týdnu. Dva dny byl v inkubátoru, týden na JIP pro novorozence. Táhli ho ven vakuem.

Problém je, že přes den jako tak spí. Hlavně ráno jsou s ním potíže - pláč, nervozita, rozhazování rukama. Odpoledne prospí i 2 - 3 hodiny. V noci a večer je to katastrofa. To nespí vůbec a budí se každých 5 - 10 minut s pláčem. Rozhazuje rukama, bouchá si hlavou do mých prsou i ruky.

Když ho nakojím, tak usne na prsu. Saje rychle a mám pocit, že mu nestačí mlíčko. Když usne, tak ho dám odříhnout a do postýlky. Tam vydrží 5 minut a zase pláč a dokola až do rána.

Jaké mléko byste mi poradila?

Jak ho mám dokrmovat?

Co mám dělat, aby spal?

Děkuji

Dobrý den,

umělé mléko lze doporučit až v případě, že miminko váhově neprospívá a nedaří se dlouhodobě vyřešit potíže s kojením. Ve Vašem případě bych doporučila kojit co nejčastěji a velmi důležité je být v intenzivním kontaktu s miminkem - společné spaní, nošení, kontakt kůže na kůži. Zvláště ve večerních hodinách zkuste vlést s miminkem do pelíšku, dát si jej do savčí polohy (www.prirozenekojeni.cz) a zkusit takto i kojit. Často střídat prsa při jednom kojení - vždy, když začne usínat, vystřídejte.
Pokud by opravdu bylo nutné nasadit dokrm, pak doporučuji dokrmovat cévkou CN01 přímo při kojení. Důležitý je právě především způsob dokrmování. Druh umělého mléka nemohu doporučit, nejsem v tomto odborník a neznám rozdíly a ani bych jako LP umělé mléko nijak doporučovat neměla vzhledem ke kodexu marketingu náhrad mateřského mléka.
Dokrm může být pouze dočasný a pokud budete nadále kojit tzv, na požádání, je velká pravděpodobnost, že se postupně rozkojíte plně.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová