Tvorba mléka. Mám málo mléka? Popřípadě, jak tvorbu zvýšit?

Zodpovězené
1. únor 2021

Dobrý den,

mám dotaz ohledně kojení. Malá celé dny pláče a já nevím, jestli je to hlady. Na váze přibírá, ale prsa nemám už vůbec nalitá. Krmím hodně často, někdy i dřív jak za hodinu. Už jsem z toho zoufalá. Když odsaju, tak sotva 20 až 30 ml z prsa.

Myslíte, že mám málo mléka? A popřípadě, jak tvorbu zvýšit?

Děkuji

Dobrý den,

pro přesnější odpověď bych potřebovala více info - jak je miminko staré, jak se kojí - z obou prsou, z jednoho prsu, jak dlouho saje, jak kojení vypadá.
Co obecně platí - nenalitá prsa nejsou známkou nedostatku mléka, množství odsátého mléka nijak neopovídá množství vypitého mléka při kojení.
Důležité jsou dva faktory - počůrané plenky (minimálně 6 plných za 24 hodin) a příbytek na váze (nicméně především ten dlouhodobý).
Doporučuji kojit tak často, jak chce miminko, ideálně v savčí poloze (viz. www.prirozenekojeni.cz), střídat prsa při jednom kojení i vícekrát, kojit kůže na kůži. Je dobré společné spaní a časté kojení v noci.

Moc držím palce, aby se vše srovnalo.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová