Ukončení kojení. Jak na to?

Zodpovězené
11. říj 2021

Dobrý den,

mám 15měsíční dceru, kterou kojím. Podařilo se mi kojení omezit na jedno kojení v poledne (když dceru uspávám) a kojení večer a v noci. Dcera u prsu usíná. Ráda bych s kojením přestala, ale vůbec nevím, jak na to. Nechci dceru nechat plakat, ale žádná nenásilná metoda mě bohužel nenapada.

Děkuji

Dobrý den,

odstavení je velmi silné téma. Nenásilné odstavení je buď samoodstavení, a nebo mírné postupné snižování frekvence kojení až do úplné eliminace. Pokud je však kojení součást např. uspávacího rituálu, je to velmi obtížné. Zkuste si představit, že by Vám někdo totálně přehodil doposud jisté zvyky a jistoty. Vaše holčička ví, že uspávání probíhá tak, jak je zvyklá. Nechápe, proč by to mělo být jinak. Můžete vysvětlovat, ale v 15 měsících je dítě ještě příliš malé na to, aby pochopilo. Můžete zkusit malý podvod - říci, že máte na prsu bebí a nemůžete kojit. I tak ale bude s usínáním nejspíš problém. Rituál a zvyk je alfou a omegou života Vaší holčičky a dodává jí pocit bezpečí v tomhle velkém a divokém světě. Téměř jistě nepomůže lahvička, ani když odjedete na čas k příbuzným. Vaše dcerka ví, že když je mamka nablízku, je tam i prso a prso, to je celý svět, je to láska, je to vztah, bezpečí, jistota.

Samozřejmě máte na odstavení právo, pak je nejlépe to udělat naráz, rychle, důsledně. Nebude to však nenásilné a bez pláče.

Ještě musím zmínit doporučení WHO i ČPS kojit do dvou let či déle tak, jak to vyhovuje mamince i miminku.

Moc držím palce, abyste našla ten Váš nejlepší způsob.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová