Ukončení kojení. Jak naučit na láhev, když ji odmítá?

Zodpovězené
6. led 2020

Dobrý den,

mám pětiměsíční dceru, která je od narození plně kojená, ale mám opakované záněty prsu a gynekolog mi doporučuje ukončení kojení. Naposledy to málem skončilo chirurgickým zákrokem, tak uznávám, že má asi pravdu. Dohodli jsme se, že to ještě zkusím vydržet do půl roku a pak ji odstavím.
A teď k dotazu, dcera absolutně odmítá láhev. Několikrát jsme to zkoušeli, když jsem byla delší dobu z domu a prostě raději nejí. Zkoušeli jsme různé lahve a dokonce i vodu a čaj pro případ, že by jí vadilo odsáté mléko, ale bez úspěchu.

Máte nějakou radu, jak ji na láhev naučit nebo po odstavení začne pít, když bude mít žízeň?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neuvádíte, zda jste zjistili možnou příčinu opakovaných zánětů a zda bylo zhodnoceno kojení jako takové, jeho frekvence, průběh atd. Bylo by dobré toto prokonzultovat s LP, protože se může nalézt příčina zánětu právě zde. Nutno také podotknout, že jakmile začnete zavádět příkrmy, často dojte ke snížení laktace a riziko zánětu se snižuje. Nyní k lahvičce. Po půl roce věku už není nutné dávat lahvičku. Dítě se naučít pít z obyčejného hrnečku nebo hrnečku s pítkem (náústkem). Jde ale o pití, ne o sání. Naučí se tedy pít, tzn. nechat si natéct tekutinu do úst a poté ji spolknout. Pokud se rozhodnete pro lahvičku, nezbývá než zkoušet a zkoušet. Bohužel jiná rada není. Mnoho kojených dětí neumí pít z lahvičky jednoduše proto, že sání prsu a láhve je diametrálně odlišné, jinak se s danou hmotou (tkání nebo silikonem) v ústech pracuje, fungují jiné svaly.
Držím palce, aby se situace zdárně vyřešila.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová