Uspávání a kojení ve 13 měsících. Co byste poradila?

Zodpovězené
9. lis 2020

Dobrý den,

chtěla bych Vás poprosit o názor. Dceři je 13 měsíců. Stále ji celkem dost kojím. S normálním jídlem je to jak na houpačce, ale není to velký jedlík. Takže si dá mléko třeba 2krát dopoledne, 1krát odpoledne a večer. V noci taky kojím, spí s námi v posteli. Někdy se budí víc, někdy míň.

Jde o to, že teď začala chodit a co chodí, je uspávání téměř horor (trvá skoro 2 h). Uspáváme s manželem oba, u prsa se vzteká, protože teče až za nějakou chvilku, pak mě i třeba kouše.

Jaké je řešení?

Samozřejmě nás napadá UM, ale to nikdy neměla a mně se do toho moc nechce.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem,

Blanka

Dobrý den,

rozdělím svou odpověď na dvě části.
1) Kojení - kojení ve 13 měsících je správné, vhodné a velmi přínosné jak pro miminko, tak pro Vás. Váš popis kojení vs. jídlo je naprosto v pořádku, není třeba příliš řešit velikost porce, je důležité, aby dítě mělo pravidelný režim - tedy 5x denně . Mezitím libovolně kojení.
2) Uspávání - v tomto věku už příliš nesouvisí s kojení, tedy ve smyslu jídla. Není tedy důvod přecházet na UM, nic to nevyřeší. K podobným potížím dochází často v době, kdy se dítě naučí něco nového - lezení, chození, mluvení apod. Mozek dítěte je doslova zahlcen novými schopnostmi a jede na 150 %. Je velmi těžké jej zklidnit tak, aby vypnul a odpočinul si. Dítě za den díky chození získává tolik nových zkušeností, že je pak i v noci intenzivně zpracovává, proto i noc může být neklidná a děti se často budí.
Jak se se situací vyrovnat je velmi, velmi individuální a obávám se, že zde na pár řádcích nemohu poradit. Mohu Vás ale odkázat na web www.prosimspinkej.cz, kde zcela jistě naleznete inspiraci i odborný pohled.

Držím palce, aby se potíže brzy vyřešily.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová