Velká bolest prsou po ukončení kojení. Co může pomoct k úlevě?

Zodpovězené
22. zář 2019

Dobrý den,

před týdnem jsem přestala kojit svého 18měsíčního syna, který se do té doby v noci budil na kojení max. po 2h, ale spíš častěji, k ránu spíš i v rámci minut. Přes den se kojil tak 5-7 x, někdy možná i víc, ale spíš než o hlad šlo spíš o to, že mu tak bylo příjemně a cítil se spokojeně.

A jelikož je přítel na PN, sám mi navrhl, jestli na víkend nechci odjet, a že to nějak zvládnou.

První dva dny jsem měla prsa nateklá k prasknutí, několikrát denně jsem odsávala odsávačkou do úlevy, další dny byly prsa pořád hodně citlivá, ale už to nebylo tak moc nepříjemné.

V úterý jsem byla na preventivní prohlídce na gynekologii, kde jsem se ptala na něco, co by zabránilo tvorbě mléka, ale paní doktorce to přišlo zbytečné, nic jiného mi ani sama neporadila, ani obecně.

Včera jsem si večer opět trošku mléka odstříkala, ale v noci mě hlavně to jedno prso bolelo v horní části tak strašně moc, až mě to budilo. Štípavá, pálivá bolest, prsa jsou celkem zatvrdlá, hlavně to jedno. Ráno jsem si dala teplou sprchu a rozmasírovávala jsem jem chladím ledem.

Co víc pro úlevu a prevenci zánětu můžu dělat a čemu se naopak vyhnout?

Děkuji moc za odpověď.

Lucka

Dobrý den,

postupujete správně - odsávat pouze do úlevy, chladit.

Babské rady, které však fungují, jsou tvarohové obklady, tvrdý alkohol zevně, obklady ze zelí či strouhané brambory. Při bolesti, teplotě, apod doporučuji i Ibalgin, který působí i protizánětlivě.

Laktaci snižuje také máta či šalvěj, můžete během dne popíjet.

Nejhorší situaci čekejte cca prvních 7-10 dní, poté by se již mělo vše postupně upravit.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová