Velká ragáda a hluboká otevřená rána. Jak ji vyléčit a jak s ní kojit?

Zodpovězené
1. led 2019

Dobrý den,

jsem 12. den po porodu a od začátku plně kojím. Před týdnem se mi udělaly praskliny na bradavkách, které jsem mazala Purelanem. Do toho se bohužel přidal zánět prsou, na který od včerejšího dne beru antibiotika. Velkou prasklinu jsem měla hlavně na pravé bradavce, kde se mi udělal stroupek a takto jsem mohla kojit. Jenže teď mi ten stroupek odpadl a téměř přes skrz celou bradavku je opravdu hluboká otevřená "díra". Můj dotaz zní, jak s tímto případně kojit nebo se pokusit odsát a krmit přes malíček? Přiznám se, že po té co jsem tu ránu zahlédla se mi doslova zatočila hlava :(.

Dobrý den.

Prsa i bradavky dostanou zvláště v prvních dnech opravdu velmi zabrat. Miminko samozřejmě nechtěně dokáže při chybném přisátí bradavku velmi poranit. Nevím, zda je již zhojená, či stále krvácí, zda zkoušíte kojit a jak to jde. Primárně je nejdůležitější, aby již nedocházelo k dalšímu poškození stávajících poranění, tedy aby se miminko již přisávalo správně. Na otevřenou pusinku, ideální je, když se přisaje samo například v tzv. savčí poloze. Nečekejte, že to bude bez bolesti, bravka je poraněná a dokud se nezhojí, bude to jistě bolestivá záležitost. Pro zhojení doporučuji kokosový olej, Purelan hemagel apod. Můžete také zkusit gelové polštářky (náplasti). "Díra" patrně zůstane, ale zacelí se a tvar bradavky s úspěšným kojením nijak nesouvisí. Miminko se vlastně přisává na kůži kolem bradavky.

Pokud byste si nevěděla rady, zkuste se v okolí poohlédnout po dobré LP, která zvláště v prvních dnech může velmi pomoci, abyste se vyhnula dalším nepříjemnostem.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová