Velké odstupy mezi kojením. Mohou způsobit ztrátu mléka?

Zodpovězené
14. led 2020

Dobrý den,

chtěla bych se poradit ohledně kojení 6týdenní dcerky, která prospí i 5 hodin bez kojení. Když se probudí, tak se vydatně nakojí a je i dvě hodiny přisátá k prsu. Ležíme spolu na posteli a ona jemně cucá. Stále však z jednoho prsu. Druhý odmítá, neboť je již napapaná a jde jí z něj mlíčko velmi silně.
Po tomto kojeneckém maratonu, tedy po cca 3 hodinách, usne i na 5 hodin a následuje totéž na druhém prsu. Takže se mi stává, že z jednoho prsu nekojím i 8 hodin. Zatím má mléka dost a prospívá. Přibírá 240 g za týden.

Mohou mi odstupy mezi kojením způsobit ztrátu mléka?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vždy je třeba vycházet z konkrétních potřeb dítěte a jeho spokojenosti. Dcera dobře prospívá, je spokojená, vše zatím funguje. Na druhou stranu máte pravdu v tom, že dlouhé pauzy a kojení jen z jednoho prsu má svá rizika - větší riziko zánětu, postupný pokles laktace. Uvidíte, jak se bude situace vyvíjet, každopádně vždy zkuste nabídnout při každém kojení i druhé prso a případně jej mírně odsát v případě, že je nalité, bolestivé - odsát jen do úlevy. Ztráty mléka se nebojte, ale můžete časem čekat, že se frekvence zvýší a miminko se může chtít začít kojit z oboou prsou. Vždy je dobré se přizpůsobit jeho potřebám.
Zatím si užívejte dlouhé pauzy, preventivně odsávejte v případě rizika retence a připravte se, že může nastat naopak období častého kojení z obou prsou.
Nebojte se, určitě najdete ten Váš správný rytmus pro obě.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová