Velký novorozenec a málo mléka. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
24. zář 2020

Dobrý den,

mám dvouměsíčního synka, který měl porodní váhu 4 230 g. Momentálně má 6 010 g a moje mléko mu už nestačí. Na radu laktační poradkyně ho dokrmuji umělým mlékem cévkou na prsu. Před dokrmováním mačkám ňadra, aby se zcela vyprázdnila.

Dali jsme mu i střihnout uzdičku, ale mléka je stále málo. Dobrala jsem i tři balení Benedikt a Pískavice, bez viditelné změny na mléce. Jen byla ze mě Pískavice cítit. Momentálně, jako poslední naději, užívám Costi 2x1 tblt denně. Neberu žádné jiné léky a ani nemám jiné zdravotní problémy, takže kontraindikace nehrozí.

Piju hroznovou šťávu Matyšák a čaje na podporu kojení, ale nic nepomáhá.

Syn odmítá dudlíky, takže ani z láhve nepije.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

nepíšete bohužel to nejdůležitější, a to, jak často se miminko od narození kojí. Jak popisujete, doposud jste dělala vše možné, co jste považovala za maximum - výživové doplňky, bylinky, pitný režim, uzdička. To vše, dle mých zkušeností neublíží, ale spokojené kojení zpravidla nepotřebuje žádné podobné podpůrné prostředky. Vychází zevnitř, ze vztahu, z kontaktu. Je to chemie, hormony, láska, zkrátka to, co má maminka a miminko mezi sebou. Naprosto zásadní je to, aby Vaše tělo pochopilo, že má za úkol uživit Vaše miminko, tedy fakt, že existuje miminko, kterému je třeba dodat dostatek mléka. Tělo zdravé ženy dokáže vyrobit dost mléka pro 1, 2 i 3 miminka.
Co kdybyste si udělala takový poporodní restart a zkusila to přirozeně. Tedy udělejte si pelíšek a buďte v něm se svým miminkem. Minimálně doporučuji společné spaní a noční kojení. Bude to takový kojotýden, kdy budete prostě kojit, kojit a kojit, třeba i 10x nebo 15x denně (tak se totiž běžně novorozenci kojí). Velmi doporučuji web www.prirozenekojeni.cz, kde najdete fotky s tzv. savčí polohou, polohou, kde se miminko kojí jakoby samo v těsném kontaktu s maminkou, ideálně kůže na kůži.
Ohledně dokrmu - zkuste kojit nejprve bez cévky, několikrát vystřídejte prsa a pokud bude miminko i tak neklidné, dokrmte cévkou. Množství dokrmu zkoušejte pomalu snižovat tak, aby se miminko kojilo častěji. Nevím, kolik nyní dostává, ale zkuste snížit např. o třetinu a poté postupně vždy každé 3 dny o 10 ml. Nebojte se, laktace se postupně zvýší a frekvence kojení bude menší a bude odpovídat potřebě miminka.
Ostatní doposud používané prostředky nepovažuji za zásadní, nechám tedy na Vás, zda je budete nadále používat, mačkání ňader před dokrmem považuji za zcela zbytečné. Ňadra nelze nikdy zcela vyprázdnit, mléko se tvoří průběžně, prsa nejsou zásobárny či sklady 🙂.
Moc Vám držím palce, aby se Vám plné kojení podařilo.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová