Vpáčené bradavky. Budu mít problémy s kojením?

Zodpovězené
14. kvě 2019

Dobrý den,

při mém prvním těhotenské bylo teoreticky všechno v pořádku. Tedy dokud jsem nešla na císařský. Malou mi donesli až pár hodin po operaci a já měla velké problémy s kojením. Ať už s přisátím nebo celkově. Nešlo to normálně a ani přes kloboučky.

Mám vpáčené bradavky a v nemocnici jsem si musela odsávat mléko a dcerka se naučila jíst z lahve. Mléka jsem měla velmi mnoho. Byla kojena cca 3-4 měsíce, dokud jsem neztratila mléko.

Teď jsem ve 33. týdnu těhotenství a začalo mi vytékat kolostrum. Hrozí mi císařský řez.
Budu mít problém s kojením i teď?

Za odpověď děkuji

Dobrý den,

vpáčené bradavky obecně nejsou pro kojení zásadní problém, jen se miminku hůře hledají a chytají, ale pro přisátí miminko nepotřebuje bradavku jako takovou, přisává se na kůži kolem. Ani císařský řez neznamená, že kojení nepůjde. Potíž je dlouhá separace miminka a maminky po porodu, což je doba, kdy by ti dva měli být spolu co nejvíce a co nejvíce se tulit a kojit.

Podruhé zkuste zajistit co nejčasnější přisátí, zkuste bez dudlíku a v případě nutnosti podat dokrm, nepoužívejte lahvičku. Přikládejte miminko co nejčastěji, ideálně zkuste savčí polohu a samopřisátí (www.prirozenekojeni.cz).

Zkuste najít v okolí dobrou LP, která po návratu z porodnice pomůže s polohou a vysvětlí další postup.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová