Vpáčené bradavky, které nelze vytáhnout. Co byste poradila?

Zodpovězené
12. čer 2020

Dobrý den,

zajímal by mě Váš názor na reálné možnosti kojení s tímto typem bradavek, tuším, že se uvádí jako stupeň 3, velmi vzácné. Mám nyní druhé dítě, které se narodilo větší než to první a mělo větší zájem sát než to první. Proto se mi podařilo alespoň nastartovat laktaci a v tuto chvíli (14 dní po narození) dokážu ručně odstříkat asi 20 ml denně. O přisátí jsme se pokoušeli na porodním sále u obou dětí. Pamatuji si jejich zmatenost, když hledaly bradavku, přisátí se nepodařilo - začaly plakat.

Přisátí k dvorci se druhému dítku občas podařilo tak na 1 sekundu, při větší motivaci dokázalo vycucnout pár kapek přes košíček. Odsávačka mi u prvního dítěte nefungovala.

Co byste nyní poradila?

Na kojení nelpím, nutně ho nepotřebuji, ale ráda bych dítěti poskytla to nejvíce, co dokážu. Přidávám tedy do výživy mateřské mléko, které odstříkám (myslím, že jde zatím o mlezivo). Zvažuju návštěvu laktační poradkyně, ale jsem skeptická, s prvním dítětem jsem byla u dvou a neporadily nic účinného. Ideálně nějakou, kde bych mohla zkoušet více odsávaček, třeba nějaká bude na má prsa fungovat.

Nedoporučila byste někoho v Praze?

V ideálním případě bych potřebovala pomoc dítěti, aby se naučilo přisát na dvorec. Lze to nějak?

Pusinku má stále menší než je kožní řasa. Dítě moc do přisátí nenutím, zase nechci, aby si to nějak zošklivila a spíše vyčkávám, odstříkávám a hledám informace.-)

Za každou radu děkuji.

Dobrý den,

je skvělé, že se pokoušíte kojit. Ráda bych možná uvedla na pravou míru některé věci, které uvádíte v textu. Bradavky při kojení vlastně nejsou příliš potřeba. Miminko se přisává na celý dvorec a kůži kolem bradavky. Ano, pokud je bradavka vpáčená, může být pro miminko obtížnější přisátí pochopit, ale časem se to naučí. Jde hlavně o to, aby mělo co nejvíce příležitostí a maximální kontakt s Vámi a v každé volné chvilce mohlo "trénovat". Pláč při přisávání je zcela normální. Když to miminku nejde, pláče, protože se mu to nelíbí, rozhodně se však nemusíte bát, že mu kojení zošklivíte. Miminka mají po narození jedinou touhu a tou je najít zdroj potravy a přisát se. Veškeré jejich reflexy a instinkty vedou právě k této činnosti.
Poradila bych především, abyste to co nejčastěji zkoušela, vyzkoušela i tzv. samopřisátí, podívejte se na web www.prirozenekojeni.cz, kde najdete další info. Dobrá LP určitě může pomoci. Seznam najdete také na tomto webu.
Ve své praxi jsem zažila mnoho dětí, které se časem přisály i na zcela ploché či vpáčené bradavky, takže to opravdu lze.
Moc a moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová