Vztekání u kojení. Proč se dítě u kojení kroutí, pouští se prsa, pláče a vzteká se?

Zodpovězené
17. kvě 2019

Dobrý den.

Mám chlapečka. Na kontrole v 6 týdnech (23.4.) měl 4.430 g, teď jsem ho vážila doma (16.5.) a má 4.750 g. Za 3 týdny tedy přibral "jen" 300 g, není to málo? Až do minulého týdne jedl podle mě dobře, ale od minulého týdne se u kojení kroutí, po chvilce se prsa pouští a spustí pláč. Zkouším mu nabízet i druhé prso, ale opakuje se to samé. Zkoušela jsem ho vážit a na jedno kojení vypije třeba jen 60 ml, ale nemyslím si, že by mléka bylo málo, když zkusím po kojení, tak ještě odstříkám. Kde by mohl být problém?

Děkuji

Dobrý den,

přírůstek 300g/3 týdny je mírně podprůměrný, nicméně dítě je třeba hodnotit vždy z více faktorů - délka, psychomotorický vývoj, celková spokojenost, atd.

Chování u kojení, které popisujete, může být z různých důvodů, nicméně nejpravděpodobněji je způsobena sníženým tokem mléka. Kolem 3. měsíce se již mléko netvoří tak intenzivně a začíná se tvořit až během samotného kojení. Zvláště u maminek, která mají mléka zpočátku hodně, miminka v podstatě nemusí příliš intentzivně sát a přesto mléko teče. Nyní je již na miminku, aby si svou dávku vysálo.

Zkuste tzv. savčí polohu a vždy, když se miminko začíná rozčilovat, vystřídejte prsa. Nevím, jak často si miminko o kojení říká, můžete zkusit kojit opravdu co nejčastěji, hodně kojte v noci a samozřejmě platí velmi intenzivní kontakt s miminkem - společné spaní, nošení v šátku/nosítku apod.
Vše by se mělo zlepšit, není důvod k zásadním obavám, podobné krize se občas objevují.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová