Z jakých příčin může bezdůvodně extrémně kolísat kojení?

Zodpovězené
6. zář 2021

Dobrý den,

mám dvouměsíční děťátko a od narození bojujeme s mlíčkem. 7 - 10 dní se pěkně kojíme a malý nadstandardně přibírá. Mlíčka mám trochu víc než potřebuje. V jeden den se mi z ničeho nic extrémně nalijí prsa a druhý den mlíčko klesne na úplné minimum. A to až tak, že se dítě odmítá přisát a nervózně se odtahuje. Prsa změknou a zmenší se o 1 - 2 velikosti. Následně 3 - 4 dny synek hladoví, neboť z láhve pít odmítá, a pak se mlíčko opět z ničeho nic objeví.

Užívám 3 - 4 tablekty pískavice i Benediktu, různé čaje na kojení, dobře se stravuji i dodržuji pitný režim. Uvedený pokles se mi od porodu zopakoval již 7x, takže to není náhoda.

Vždy se to objeví cca po týdnu. Nejdéle jsme vydrželi v pohodě 10 dní. Jsem už zoufalá. Po pár dnech už začnu být nervózní a podvědomě očekávám, kdy "to" zase přijde.

Právě jsme ve fázi "hladu", syn má už jemně pokleslou fontanelu a já pláču od zoufalství. Nikdy nevím, jestli se mlíčko ještě vrátí. Při každém přisátí synka pouze bezmocně čekám, jestli se mu mlíčko spustí. Pokud se nespustí, cítím selhání, že mu nemůžu dát to, co potřebuje. Toto kolísání si neumím nijak racionálně vysvětlit. Paradoxní je, že "pokles" se spíše objevuje v období, kdy jsem víc odpočatá a více psychicky v pohodě než v období zvýšeného stresu a napětí.

Z jakých příčin může bezdůvodně extrémně kolísat kojení?

Jak situaci řešit a jak jí předcházet?

Děkuji

Dobrý den,

přiznám se, že to je velice těžké odhadnout, ale důvodem takovéto rychlé změny může být kolísající hladina hormonů. Důvod tohoto extrémního kolísání bohužel nemohu a neumím určit. Pokud v daném období miminko opravdu strádá - je hladové, má málo počůraných plen (méně než 6 za 24 hodin). Můžete zkusit podat dokrm přímo při kojení cévkou - viz. www.infookojeni.net. Miminko bude sát prs a dokrm z cévky.

Jako prevenci bych doporučila především velmi intenzivní kontakt s miminkem kůže na kůži, nošení v šátku, společné spaní. Jsou to sice obecná doporučení, ale dělají zázraky a pomáhají sladit Vás a miminko dohromady.

Velmi držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová