Začala se mi nalévat prsa a jedla jsem kořeněná a kyselá jídla. Bude moje mléko dobré?

Zodpovězené
3. srp 2020

Dobrý den,

mám 9denní miminko. Když nás propouštěli z nemocnice, tak jsem mléko neměla. Možná jsem vytlačila tři kapky. Malého jsem přikládala, hodně jsem pila, ale mlíčko se nevytvořilo ani do dalšího dne. Bradavky jsem měla až krvavé.

Ráno jsem dostala silné průjmy, které trvaly dva dny. Za ty dva dny jsem jedla a pila velmi málo. Průjmy přešly a já mlíčko neměla. Proto jsem jedla i taková jídla, která jsou kořeněná, nafukují a jsou kyselá.

Začala se mi nalévat prsa mlékem.

Je to mléko dobré?

Mohu ho nabídnout dítěti?

Nebo mám začít odsávat a jíst jen vhodná jídla, dokud se mlíčko nevyčistí?

Jak dlouho to trvá?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tvorba mléka někdy chvíli trvá. Většinou se první kapky objevují kolem 4. dne po porodu, ale není raritou, že se laktace rozběhne až po 7 nebo i 10 dnech. Nástup může být pozvolný, ale i velice rychlý a bouřlivý, doprovázený teplotou, bolestí prsou a může skončit i mastitidou (zánětem).
Vaše mléko je to nejlepší, co můžete miminku dát. Zdaleka neplatí, že jej svou stravou nějak významně ovlivníte a že pokud nejíte zdravě, či light, tak mléko "znečistíte" a může změnit jídelniček aby se "vyčistilo". To je obrovský mýtus. Vzpomeňte na ženy po celém světě - v Mexiku jedí často luštěniny, v Indii velmi kořeněná a pálivá jídla. Je skvělé, že se mléko začalo tvořit a využijte to k co nejčastějšímu kojení. Kojte tak často, jak miminko potřebuje, mějte jej v co nejtěšnějším kontaktu, často při kojení střídejte prsa. Velmi doporučuji web www.prirozenekojeni.cz, kde najdete o kojení mnoho užitečných informací.
Pokud máte poraněné bradavky, dbejte na správné přisátí miminka a bradavky ošetřujte např. kokosovým olejem, Purelanem či jinými hojivými mastmi.
Moc držím palce ať Vám kojení vyjde.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová