Zánět v prsu. Co dělám špatně?

Zodpovězené
1. črc 2019

Dobrý den,

prosím o radu.

Před týdnem jsem měla zánět v levém prsu, a teď po týdnu mi začal zánět v právem. Mam horečku 38,2 a už fakt nevím, co dělat 😓

U toho levého prsa jsem byla u doktora, napsal mi antibiotika, kdyby se to zhoršilo, tak druhý den jsem je měla nasadit, jinak jsem měla prso nahřát, kojit, odstříkat, pokud nevypije vše - do úlevy, chladit, nebo dávat tvaroh. Naštěstí druhý den horečka ustoupila, a tak jsem si antibiotika nevzala, do 3 dnů byl klid.

Teď se mi začal dělat zánět v pravém prsu a já už fakt nevím, co dělám špatně...

Malý měl ve středu 5 týdnů, většinou prsa střídám, jedno kojení z jednoho, další kojení z druhého. Teď ale při jednom kojení vystřídám prsa obě. Když něco zbyde, třeba v noci mám furt plné prso, tak to odstříkám. Malý se budí cca po 3 hodinách, v noci někdy po 4 nebo i 5.

Noc před tím, než se mi začal dělat zánět v pravém prsu, malinký celé prso nevypil a já šla spát, a ráno bylo děsně tvrdé a nalité a pak přes den začalo bolet, udělaly se mi boule a tvrdá místa, do večera červene fleky a přišla horečka.

Musím tedy pořád teď při tom zánětu odstříkávat? I mimo zánět? Nebude se mi pak dělat moc mléka? Co když bude v noci spát déle jak 5 hodin, to mě budou pořád trápit záněty? To bych pak musela pokaždé s sebou všude vozit odsávačku?

Prosím poraďte, co dělám špatně.

Děkuji.

Dobrý den,

na začátku při silné a intenzivní laktaci se záněty občas objevují, zkrátka nyní Vaše tělo vyrobí více mléka, než miminko potřebuje.

Postupujte takto - kojte vždy z obou prsou, pokud cítíte po kojení, ale i kdykoli během dne, že prsa jsou nalitá, vždy odsajte do úlevy (stačí i ručně, jen trochu, prsa rozmasírujte a poté zchlaďte). Můžete přikládat obklady z tvarohu, nastrouhané syrové brambory, zelí, apod.

Stejně tak v případě, že miminko usne na delší dobu, klidně mezi kojením odsajte do úlevy. Nikdy nenechávejte prsa tvrdá se zduřelinami (retencemi). Nebojte se, postupně se laktace přizpůsobí potřebám miminka.

Neodsávejte více, než do úlevy, laktaci by to jen podporovalo.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová